Jdi na obsah Jdi na menu
 


Graffiti a jeho význam (článek pro všechny spořádané ovčany)

17. 8. 2017

     ...a nejen pro ně. K napsání tohohle článku mě motivovala diskuze na facebooku, která se rozjela na stránce Graffiti Brno pod fotkou jednoho panelu na šalině (respekt pro OK crew, ačkoliv k mým favoritům aktuálně nepatří - TOP 3 brněnský crews jsou pro mě teď ESB, OAP a IUT, ale to je fuk). Přemýšlela jsem, že dám článek do samostatné rubriky (podobně jako na starým blogu, viz http://www.ja-a-moje-rit.estranky.cz/clanky/graffiti/graffiti---o-cem-to-vlastne-je-.html), ale je to moje aktuální úvaha (i když se stálou platností), takže ji pověsím sem.

     Základ graffiti je, byl a bude v ilegalitě. Je k smíchu prohlašovat něco o tom, že ti co malujou vymakaný leštěnky na legálech nebo co to dokonce dělají za prachy na zakázku, jsou ti praví graffiti art umělci a ti co dělají tagy nebo jednoduchý piecy v ulicích jsou hovada a strašliví zločinci: 90% writerů co maluje ty masterpiecy na legálních zónách jsou ti stejní, co si jedou bombing nelegálně :-). Podstatou graffiti je šíření jména crew nebo writera ve veřejným prostoru a to se děje zejména ilegálně, bez zeptání, za nesouhlasu většinové společnosti a s vědomím, že jsou za to postihy v rozmezí od peněžité pokuty po několikaleté vězení v závislosti na rozsahu způsobené "škody" a případné četnosti opakování činu. Posuzování kvality tagů i pieců se děje v rámci scény a názor ostatních lidí je writerům tak nějak ukradený. Graffiti nestojí a nikdy nestálo o to líbit se většině.

     Jestli graffiti je nebo není umění nemá moc cenu řešit vzhledem k tomu, že neexistuje přesná definice toho co je to umění a přední teoretikové umění o tom neustále vedou spory, takže na to existuje X různých názorů, ale s nějakou objektivní platností ten pojem vymezit nejde (všem doporučuju návštěvu Muzea moderního umění v Praze, tam uvidíte co všechno je považováno za umění a co všechno je s touto nálepkou prodáváno za nehorázný prachy...). Většina writerů ovšem sama sebe za umělce nepovažuje a ztotožňuje se spíš s cejchem vandala, kterej ale spíš tvoří než ničí (na výroky o tom, že je vlak/šalina zničená, protože ji někdo počmáral, už začínám být alergická - ono je to totiž s tím panelem na boku nebo tagem na sedadle asi nepojízdný že...) a samozřejmě má svůj styl a nějaký skills (rozuměj zkušenosti, um, know-how). Ten vandalismus spočívá v tom, že to ti lidi dělaj i přesto, že je to nelegální a dávají tak najevo svoje pohrdání systémem. Už mě nebaví poslouchat a číst hloupý argumenty všech těch ovcí, který nechápou zásadní rozdíl mezi objekty ve veřejným prostoru a soukromým majetkem. 99% graffiti vzniká na místech, která jsou majetkem státu/města/obce/firmy. Nikdo z writerů nemá potřebu škodit konkrétním lidem který navíc ani osobně neznaj tím, že by čmárali na rodinný baráky nebo osobní auta - pokud to někdo dělá, je scénou považován za toye a respektu se mu za to rozhodně nedostane, stejně tak pokud někdo čmárá na historický památky (úcta k historickým budovám, který mají nějakej zvláštní význam, je samozřejmost, podobně jako třeba respekt k přírodě nebo objektům typu hřbitov, kostel apod.). 

     Takže kdybych měla mluvit společným hlasem za writery: ne, vážně nám nemusíte říkat ať si představíme, že by nám někdo počmáral náš barák. Je to argumentování něčím co neexistuje (takže sračka) a nikoho z nás to od street bombingu neodradí. Stejně jako nás neodradí zákon a tresty, větší počet legálních zdí nebo nabídky komerčního uplatnění ;-). Vaše názory máme v paži a vaše omezenost nás jenom motivuje k tomu věnovat se graffiti víc a víc :-P. Každej druhej z vás "slušných lidí" lže a podvádí, volí kryptofašisty, ničí přírodu svým ignorantstvím,... a nás budete moralizovat za to, že bez dovolení malujeme na nějaký hnusný zdi, mosty nebo šaliny, který navíc ani nejsou vaše (a ani ze své podstaty být nemůžou vzhledem k tomu, že majitelem je nějaká instituce)? Co fasáda paneláku ve kterým bydlíte - má takovou barvu jakou byste chtěli vy, nebo o tom rozhodl nějakej kravaťák z obecního zastupitelstva, kterej k tomu zrovna má nějaký pravomoce a nikoho se na nic neptá? Co ty hnusný, vlezlý a lživý reklamy na každým kroku - ty vám nevadí? Chcete bránit majetek státu? Proč jako? Jste slepí a naivní jestli si myslíte, že stát opravdu slouží lidem - ve skutečnosti je to přesně naopak: stát s lidma vyjebává a zotročuje je, slouží tak maximálně úzké skupině mocných a bohatých, státní majetek my prostě respektovat nebudeme; stejně jako majetek měst nebo firem, kterej má především plnit svou funkci a ne oslňovat svým designem, takže pověřeným osobám zastupujícím onu instituci může být vcelku u prdele, jestli tam někdo udělal graffiti. Pokud nejste schopní chápat rozdíl mezi člověkem a institucí jako vlastníkem, jste jen systémový ovce... Protože proč používat mozek a rozlišovat mezi různými situacemi, když tu máme zákony - jakýkoli nelegální graffiti je zlo, protože zákony; tráva je stejný zlo jako heroin, protože zákony,... :-). A pokud prohlašujete něco o trestu smrti za nepovolený malování, nejen že vůbec nemáte co moralizovat, ale měli byste se jít léčit: kdyby graffiti dělal váš kamarád/brácha/syn, taky mu za to useknete ruce nebo ho zastřelíte vy hrdinové? :-)   

     Ptáte se proč to děláme? Každej má svůj důvod... Demonstrování své přítomnosti ve městě a své pozice ve společnosti plné nespravedlnosti, nesmyslných paradoxů a lidí - robotů, demonstrování své mužnosti, adrenalinová zábava, sport, sebevyjádření,... (viz článek v odkazu výše). V každým případě platí, že kdyby graffiti začalo být legální, většina writerů by s ním přestala, protože by pro ně ztratilo svůj význam, kdyby jej společnost začala akceptovat. Stalo by se součástí oficiální mainstreamové kultury a vytratilo by se z něj kouzlo undergroundu, do kterého patří. Že lidi graffiti štve a nenachází pro něj pochopení je hnacím motorem celé scény. Debilním kecům moralistů se writers buď smějou a baví se jimi, nebo se jimi nechávají vyprovokovat k ještě intenzivnější činnosti spojené s graffiti. A jedno je jistý: dokud bude vše fungovat jako nadále, graffiti z ulic nezmizí ani hovno :-). 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář