Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podpoř zákaz kožešinových farem v ČR! Bojkotuj velkochovy!

19. 4. 2017

     Bohužel, i když žijeme v 21. století a pravé kožešiny už dávno dávno k oblíkání nepotřebujeme (a umělé kožešiny jako módní doplněk už jdou udělat tak dobře, že jsou od pravých na pohled takřka k nerozeznání), stále ještě existuje kožešinový byznys a já jsem zásadně PROTI, protože přináší jenom ZBYTEČNÉ UTRPENÍ NEVINNÝCH ZVÍŘAT a to jen proto, aby se nějaký zazobaný krávy mohly chvástat tím, že mají na to pořídit si pravej kožich a banda psychopatů si mohla namastit kapsu...

     Už jsem o tom psala na svým předchozím blogu, ale opakování je matka moudrosti... U farem chovajících norky, lišky a činčily za účelem produkce kožešin je naprosto běžné, že jsou zvířata chována v malých holých klecích bez pevného jednolitého dna, takže trpí nedostatkem pohybu a poraněními od pletiva, které samozřejmě nikdo neřeší - životní podmínky chovaných zvířat jsou naprosto nedostačující a veterinární péče nulová. O způsobu zabíjení nemluvě: zvířata jsou buď uplynována nebo zabita elektrickým proudem a mnohdy stahována z kůže ještě zaživa...Život zvířat na těchto farmách je jenom čekání na hnusnou smrt plné utrpení... Pokud jsi proti týrání zvířat, podepiš tuto petici: http://vesvekuzi.com/informace.html - je to to nejmenší, co může každý z nás udělat, nic to nestojí - jen minutu času a každý hlas se počítá a má potenciál něco změnit. Pokud se chceš na protestní akci podílet víc, můžeš se přidat k aktivistům, kteří se nechají na celý měsíc zavřít do klecí před budovou poslanecké sněmovny v Praze - více info zde: http://www.obrancizvirat.cz/mesic-v-kleci/ 

     Někteří argumentujou ve prospěch těchto zvířecích koncentráků tím, že prý jsou legální farmy kontrolovány narozdíl od těch fungujících načerno a že se v případě zákazu kožešiny stejně budou dovážet ze zahraničí, kde farmy fungují. Jestli si někdo myslí, že někdo skutečně dohlíží na to, aby se s chovanými zvířaty zacházelo šetrně, tak je hodně naivní... Veškerý normy EU týkající se jak podmínek na kožešinových farmách, tak i třeba ve velkochovech produkujících potravinové živočišné výrobky, jsou dány jenom aby se neřeklo - skutečnost je taková, že se na nějaký komfort pro zvířata vůbec nehledí - v EU parlamentu totiž sedí banda čuráků, kterým jde jenom o prachy a o nic jinýho (ostatně jako všem politikům...). Takže ne - podmínky na legálních farmách opravdu nejsou o nic lepší, než na těch nelegálních a měly by se potírat VŠECHNY takové podniky. A co se týče dovozu nebo situace v zahraničí: po netu často kolují i petice na mezinárodní úrovni, důkladnější řešení už je pak na lokálních aktivistech, celý svět opravdu nemůže zachránit hrstka Čechů... Starat se o situaci u nás je ovšem základ. A kdo říkal, že se dovoz nemůže zakázat hned vzápětí? První krok je potřeba udělat v každém případě a tím zákaz farem jako takových je. 

     Úplnej vrchol je potom argumentovat tím, že se se zvířaty ve velkochovech a na velkých jatkách taky zachází špatně, nebo "proč na maso ano, a na kožešiny ne". To snad nemyslíte vážně... VELKOCHOVY JSOU ÚPLNĚ STEJNÝ ZLO JAKO KOŽEŠINOVÉ FARMY NEBO PSÍ MNOŽÍRNY. Vymlouvat se na to, že když funguje jedno, může fungovat i druhý je ubohost. NEMĚLO BY FUNGOVAT ANI JEDNO - zrušila bych to všechno!

     Je pravda, že spousta lidí ani neví, jak se věci mají - ví třeba o kožešinových farmách, ale o původu potravinových živočišných produktů mají zkreslenou představu... Když jsme ve škole v zemáku probírali zemědělství a hledali na mapě prasátka a kravičky, představovala jsem si je na těch velkých pastvinách jak z reklamy na Milku... Že je realita úplně někde jinde jsem se dozvěděla až docela nedávno... Taky jsem se dřív ochráncům zvířat smála a dělala na ně debilní vtípky. Pak jsem zjistila, jak fungují velkochovy, kožešinové farmy a podobné podniky a smích mě rázem přešel...

     Pokud nevíš jak fungujou velkochovy, googli. Podmínky jsou asi jako na těch farmách v bledě modrým: pro slepice malý klece o jejichž mříže si ve snaze se aspoň trochu hýbat vyškubou většinu peří, pro prasata a krávy malý boxy, ve kterých se ani neotočí, takže trpí nedostatkem pohybu, natíkají jim nohy apod. Podestýlka se nějak extra neřeší, veterinární péče už vůbec ne (max. nějakýma antibiotikama, do zvířat se rve chemka - hormony zvyšující nárůst svalové hmoty, aby na sobě měly víc masa a všechno to svinstvo v tom mase samozřejmě zůstává - včetně stresu, ve kterém jsou chovaná zvířata permanentně). Mléčné krávy jsou strhané neustálým rozením telat, která jsou jim okamžitě odebírána (a věz že po sobě vzájemně teskní) a nucenou nadprodukcí mléka - zkrvavená vemena za sebou táhnou po zemi, nemůžou skoro ani chodit (pokud vůbec mají tu možnost). Převoz na jatka mnohá zvířata nepřežijou - uhynou buď žízní během dlouhé cesty, nebo se udusí, jak jsou v náklaďáku s ostatními namačkaná. Jatka jsou pak kapitola sama pro sebe: zvířata moc dobře ví, že v té frontě čekají na smrt. Pláčou, jsou pokálená strachy, snaží se schovat nebo utéct... Se zvířaty se ve velkochovech a na jatkách zkrátka nezachází jako s živými tvory, kteří cítí strach a bolest, ale jako s kusem hadru - však se podívej na nějaký videa, bude se ti chtít blít... Jo a jen pro doplnění pro ty argumentující tím, že "to jsou jen blbý zvířata" - prasata jsou stejně inteligentní jako psi nebo koně ;-).

     Masné a mléčné velkochovy ovšem nemají za důsledek jen utrpení zvířat. Moderní společnost má krom jiných jeden zlozvyk: nadměrnou konzumaci masa. I když jsme ze své přirozenosti všežravci, opravdu nepotřebujeme jíst maso několikrát denně. Pro doplnění potřebných bílkovin a dalších látek v mase obsažených, bohatě stačí dát si maso párkrát do týdne, klidně i jen jednou. Říká se, že neexistuje nezdravý jídlo, jen nezdravý množství. U masa to platí dvojnásob. Pak se divíme, že u nás a obecně v západní společnosti umírá tolik lidí na rakovinu střev, když žerem maso 3x denně :-). Krom toho, že tato nadměrná konzumace škodí nám, škodí v důsledku i celé planetě. Jak? Tím, že je tak velká poptávka po mase, musí se úměrně tomu přizpůsobit počet chovaných masných zvířat. A je jich tolik, že to má vliv na spotřebu vody, které spotřebujou obrovský množství, zatímco lidé v některých oblastech umírají žízní. Dále to má vliv na zvětšování ozónové díry a tedy na globální oteplování: hospodářská zvířata představují vedle aut největšího producenta skleníkových plynů. V neposlední řadě se kvůli chovu takového množství zvířat enormně kácí pralesy - hlavní výrobny kyslíku na Zemi, které jsou domovem mnoha druhů zvířat i lidského domorodého obyvatelstva - aby na jejich místě vznikla pole pro zisk krmiva pro tato zvířata (a vedle toho opět hromada lidí umírá hlady...).

     Co proti tomu dělat? Neříkám, že se všichni musíme stát vegetariány nebo vegany - sama nejsem a nemám ani v plánu být. Považuju to totiž za zbytečně extrémní řešení, i když je asi nejúčinnější. Nevidím problém ve využívání nebo zabíjení zvířat, vidím problém v tom, jak je s nimi zacházeno za jejich života (tj. vadí mi ZPŮSOB chovu a zabití) + výše uvedené dopady na životní prostředí, způsobené nadprodukcí živočišných produktů. Řešení vidím v podpoře domácích a BIO farem za současného bojkotování produktů pocházejících z velkochovů a ve snížení konzumace potravin živočišného původu a v důsledku i snížení počtu chovaných zvířat. V praxi je moje momentální situace taková, že sračky z velkochovů opravdu nejím pokud nemusím (zatím studuju a neživím se sama, takže se občas dostávám do situace, kdy prostě nic jinýho není a ber nebo nech být...); když už, tak preferuju domácí (a stačí mi tak 3x do týdne), dále zvěřinu, ryby a mořský plody (= maso ze zvířat z volné přírody), popř. běžné krůtí (krůty se totiž pro náročnost na podmínky nedají chovat v klecích a potřebujou čistý prostředí a kvalitní krmivo - jinak hnedka chcípou, ještě než je stačí vykrmit  :-) ), dále domácí vajíčka od známých (když nejsou, tak minimálně dvojková, viz http://www.ceskavejce.cz/produkty/povinna-oznaceni), BIO jogurty, veganské paštiky a místo kravskýho mlíka sójový mlíko - fialovýho Zajíce <3 (http://1url.cz/ytsKZ).

     Ještě nejsem se svými stravovacími návyky úplně spokojená: do budoucna chci přejít na domácí/BIO kompletně (+ ty ryby) včetně sýrů, což je jediný, na co zatím hřeším. Ale mám ze sebe dobrej pocit, že se snažím dělat aspoň něco. A něco je víc než nic, který dělají všichni ti ignoranti co se furt akorát na něco vymlouvaj a označujou mě a podobně smýšlející za pokrytce. Jistě... Všichni za sebou zanecháváme ekologickou stopu a vždycky tady bude něco, kvůli čemu se budou kácet pralesy apod. Ale nemusí se to přece dít v takové míře, aby to nakonec vedlo k totální destrukci planety - našeho domova (a to si piš, že povede, pokud se situace nezmění a v tom případě to budou právě ti ignoranti, komu za to budou naši potomci moct poděkovat)! Největší pokrytectví je tvrdit, že mám rád zvířata a přírodu a přitom se s naprostým klidem podílet na jejich týrání a na jejím ničení... 

     Na závěr, kdyby někdo chtěl mít poznámky k tomu mýmu propagandistickýmu nadpisu: žer si co chceš :-). Jen mysli na to, že kolik čeho jíš má vliv na některý věci, takže za to taky neseš zodpovědnost. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář