Jdi na obsah Jdi na menu
 


Politické okénko: otevřený dopis "Naštvaným matkám"; co prosazují Piráti; alternativní školy

12. 1. 2018

     V tomhle článku se budu věnovat hned několika věcem. První se týká facebookové stránky Naštvané matky, kterou už nějakou dobu sleduju a včera jsem se rozhodla napsat svůj pohled na věc v reakci na postoje prezentované touto stránkou. Vzhledem k tomu, že jsem na stránce nenašla sekci Hodnocení, jsem Matkám svou reflexi napsala do zpráv a aby se dostala aspoň k části veřejnosti, rozhodla jsem se ji tu zveřejnit jako otevřený dopis:

 

     Zdravím. Už nějakou dobu sleduju vaše stránky a coby do této chvíle převážně pozorovatel, jsem se rozhodla pro napsání nějaké obecné reflexe. Chtěla jsem ji teda napsat do hodnocení, ale nějak jsem tuto sekci u vaší stránky nenašla, tak jsem se rozhodla vám ji poslat do zpráv (s tím, že teda bohužel nebude veřejná a nebude tak přehledná, ale co se dá dělat...).

     1) Stavíte se proti islamizaci a islámu jako takovému. Tento postoj sdílím do té míry, že ani já nechci islamizaci ČR a jsem proti islámu, ovšem pouze pokud se bavíme o jeho ortodoxní podobě (tj. salafismu). Patřím tudíž k těm, kteří vnímají rizika spojené s islámem, ale - jak se říká - nehážou všechny do jednoho pytle. Proto také považuju (resp. jsem doteď považovala) odpor vůči všem muslimům bez rozdílu za nespravedlivý a vnímám takový pohled jako omezený a xenofobní. Hodně mě ale zaujalo video o třech fázích džihádu, které jste sdílely a které mi nabídlo úplně nový pohled na celou věc. Nemám ve zvyku hned věřit čemukoliv co mi někdo řekne, nicméně ten pán ve videu - pokud je pravda, že je teolog a tudíž odborník - působí věrohodně. Ale že by byl nemuslim v oblasti islámu znalejší než muslimové? Tomu se mi moc nechce věřit... Ale hlavně by mě zajímalo, co si myslíte o teroristických útocích páchaných přímo na muslimech (jenom pro doplnění, většina obětí těchto útoků jsou v globálu právě muslimové) - v souvislosti s tím, co se říká ve videu to absolutně nedává smysl a je to věc, která mě odrazuje od toho změnit názor a přijmout to, co ten v tom videu říká za fakt.

     2) Obhajovaly jste trestný čin, kterého se dopustil muž, jenž učil svou malou dceru rasismu. Můžete uvést důvod, proč si myslíte, že by nemohl otec učit dceru opatrnosti a sebeobraně i bez toho, aby ji zároveň učil nenávisti k černochům?

     3) Tvrdíte, že nejste přímo proti homosexuálům, ale fanaticky se bráníte tomu, aby se o homosexualitě mluvilo, psalo a aby se tito lidé jakkoliv snažili vydobýt si práva, která jim stále chybí (ano, ačkoliv je společnost dnes již o dost tolerantnější než bývala, stále ještě se většina homosexuálů bojí na veřejnosti vzít svého partnera za ruku nebo jej políbit, protože se stále ještě najde spousta lidí, která by na ně kvůli tomu mohla začít útočit - společnost jim tudíž stále ještě nedává právo být sami sebou). Svůj postoj obhajujete tím, že "se z nenormálního stává normální". Pardon, ale bráníte se problému, který neexistuje. Samozřejmě se o tom mluví a samozřejmě existují iniciativy, které se problémem těchto menšin zabývají - jak jinak chcete lidem ukázat, že na homosexualitě není nic špatného, než že o tom budete podávat informace? Na queer pochody má LGBT menšina stejné shromažďovací právo jako my všichni ostatní a to že tito lidé pořádají nějaké pochody nebo že se o nich někde píše/mluví přece ještě neznamená, že se někdo snaží přesvědčit heterosexuály, aby se stali homosexuálními - to je naprostý nesmysl! Homosexualita (stejně jako třeba transsexualita) není něco, co se dá naučit - je to sice nějaká odchylka od normy (NEŠKODNÁ odchylka, na rozdíl třeba od pedofilie a dalších parafilií), ale není to nakažlivá nemoc. Homosexuálové, transky apod. byli vždycky v menšině a v menšině taky vždycky budou. Nemusíte mít strach, že by svět byl jednou homosexuální.

     4) Nemohla jsem si nevšimnout, že za feminismus označujete něco, co s ním v podstatě nemá co dělat. Skutečný feminismus je o rovnoprávnosti (která ještě ani teď není úplná - v některých profesích u nás ještě stále ženy berou za stejnou práci menší plat než muži) a svobodě (tzn. můžu se věnovat čemu chci a žít jak chci bez toho, abych se musela nutně podřizovat stereotypům týkajícím se pohlaví). Snaha feministek směřuje k tomu, aby byla obě pohlaví vnímána jako rovnocenná a aby ženy KTERÝM TO VYHOVUJE mohly např. jít do armády nebo k policii aniž by musely poslouchat hloupý řeči o tom, že "berou chlapům práci" nebo aby se např. mohly věnovat kariéře bez toho, aby jim okolí vnucovalo mateřství. Feminismus je v tomto směru prospěšný i pro muže: feministky mimo jiné i hájí práva těch mužů, kteří by třeba rádi nosili růžovou nebo se věnovali baletu když se jim líbí, ale odrazují je od toho reakce okolí, které kvůli tomu okamžitě začne pochybovat o jejich maskulinitě. To, že se feministky zaměřují právě na tyto ženy a muže ale prosímvás ještě neznamená, že chtějí brát tradiční životní náplň podle pohlaví těm, kterým je tak dobře nebo že chtějí udělat z žen muže nebo ženy z mužů. O tom feminismus není. A co se týče kampaně meToo, tak popravdě nerozumím vaší rozhořčenosti nad tím, že si nějaké ženy dovolily říct, že jim vadí nechtěný kontakt s muži, i když se nejedná přímo o znásilnění... Mně se třeba poměrně často stává na hudebních akcích, že mě cizí muž bez jakéhokoliv předchozího kontaktu plácne přes zadek - ano, znásilnění je 1000x horší a z tohoto opravdu žádná traumata nemám, ale to pořád neznamená, že mi to není odporný a obtěžující - pokud nějaká kampaň napomůže tomu, aby se mi tyto nepříjemné věci stávaly míň, je to jen dobře.

     5) Na závěr jen taková poznámka. Tu jsem chtěla namířit nejen na vás, ale především na vaše podporovatele, ale co se dá dělat... Všímám si, že kdykoliv někdo napíše opačný názor, okamžitě mu nejdřív jako odpověď přiletí facka a až teprve potom popř. nějaké argumenty. Jenomže pokud má být diskuze přínosná, musí se obejít bez urážek (a urážka nemusí být nutně sprosté slovo - narážka např. na něčí inteligenci nebo rodinné zázemí, byť slušně napsaná, má úplně stejný účinek). Protože jakmile někoho urazíte, postaví se proti vám automaticky do opozice a byť vaše argumenty můžou být sebelepší, nejsou nic platné, protože dotyčný okamžitě ztrácí zájem o sdílení postoje člověka, který ho urazil nebo na něj nějak útočil... NIKOHO NA SVĚTĚ NEPŘESVĚDČÍTE O SVÉ PRAVDĚ TÍM, ŽE MU ŘEKNETE, ŽE JE BLBEC. Vím, že zrovna vy se vždycky snažíte urážek vyvarovat, ale ne vždy se vám to daří (ne že by si to někteří nezasloužili tím, že s nimi začnou, ale ne vždy je to tento případ). To je vše, doufám, že vám moje zpráva také dá podnět k zamyšlení a budu se těšit na vaši odpověď. S přáním pěkného dne ---.

 

     Pro úplnost jsem se dále rozhodla přidat screenshoty celé konverzace (a tedy i odpovědí Matek): první http://1url.cz/xtOPq, druhý http://1url.cz/rtOPE, třetí http://1url.cz/NtOPG - sám/a si udělej názor na celou věc, třeba i na základě toho, na které otázky Matky vůbec neodpověděly nebo na základě toho, jak moc se to, co odpověděly shoduje s tím, co sdílí na své stránce (je psaní věcí typu "žena má být žena" ve spojení s oblíkáním postoj feministky, kterými prý Naštvané matky vlastně jsou?) Na závěr jenom dodám, že jsem nechtěla zabředávat do tématiky konkrétních politických stran - jinak bych si totiž neodpustila ještě jednu otázku, proč Naštvané matky kritizují cenzuru, když velká část z nich (pokud ne úplně všechny) podporuje SPD, kteří na svých facebookových stránkách předvádí takovou cenzuru, za kterou by se nemuseli stydět ani komouši...

________________________________________________

Update z 27.2.: Opět jsem před pár dny zavítala na stránku Naštvaných matek a krom sledování diskuze jsem taky přispěla několika komentáři. Pod jedním z příspěvků, kterej upozorňoval na nenávistné a násilné prvky, které jsou součástí (ortodoxního) islámu, se řešilo smazání komentů anonyma, který představovaly názorovou opozici vůči Matkám a jejich podporovatelům. Matky jej obhajovaly tím, že příspěvky anonymních uživatelů jsou prostě na jejich stránce mazány. Na to jsem poznamenala, že pokud je mazání anonymů součástí pravidel tamější diskuze, tak to beru, ale pokud vím, tak je součástí těchto pravidel i mazání vulgárních příspěvků, kterých tam od fanoušků stránky bylo hafo a ty jaksi mazány nebyly... Jestlipak náhodou nejde ve skutečnosti o cenzuru jiných názorů? (Nutno dodat, že dotyčnej měl oproti svým oponentům dost dobrý argumenty ve svůj prospěch) :-) Mimo to jsem reagovala i na jednu paní/slečnu, která komentovala obsah příspěvku stylem "Zakázat islám!" (jeden z hlavních ideových bodů Naštvaných matek i SPD) - jen jsem postnula 2 paragrafy, z nichž jeden garantuje právo na víru (třeba i v Alláha) a provádění modliteb a náboženských obřadů (třeba i islámských) a druhej zakazuje působení jakýchkoli církví nebo náboženských skupin, které hlásají nenávist, násilí nebo nějak porušují zákony ČR (a tudíž i salafistické praktiky uvedené v příspěvku). Druhý den byl celý příspěvek i se všemi komentáři smazán... :-)    

    

     Druhá věc se už týká konkrétní politické strany. Všichni teď řeší volbu prezidenta - ta jde absolutně mimo mě a nepřijde mi zdaleka tak důležitá jako volby poslanců (posranců :-D - ne že by teda jakýkoli demokratický volby něco skutečně změnily...), protože výkonná moc prezidenta je hooodně omezená, takže rozhodnutí o tom, kterej šašek bude sedět na Hradě tentokrát, mileráda přenechám jiným. Jeden velkej kámoš psychopatickýho oligarchy Babiše (aka Hrabiše) a "Putin's slut", druhej patolízal bránící svoje zájmy v EU vystupuje proti celostátnímu referendu o členství právě v EU a NATO - volit menší zlo? Nasrat! Zajímá mě ovšem, jak to vypadá s tou "mojí" bandou, kterou jsem volila do PS... A něco se začíná rýsovat: http://www.novinky.cz/domaci/458466-pirati-napadli-u-ustavniho-soudu-plosne-smirovani-lidi.html. Pokud skutečně informace, které si vyžádá policie nebo jiný státní orgán od poskytovatelů komunikačních služeb, nijak nepomáhají objasňovat kriminalitu, nevidím jeden jedinej důvod, proč by někdo někde měl uchovávat mou soukromou korespondenci a citlivé údaje o mé osobě - co je komu po tom co si s kým píšu? Skutečně je to šmírování na styl "velkého bratra" a pokud se Piráti zasadí o to, aby skončilo, mají ode mě bod plus. Mimochodem se mi moc líbil jeden z komentářů pod článkem, adresovaný těm, kteří státní šmírování obhajují tím že "slušní lidé se přece nemají čeho bát" - zněl nějak takto: těm co to obhajují bych nechala nainstalovat kamery do ložnice, do koupelny, na WC, do auta,... však se přece nemají čeho bát :-)... a pak bych se jich zeptala, jestli se jim to líbí :-).

     Pro zajímavost přikládám na zamyšlení rozhovor s českým anarchistou, který se sice netýká šmírování ani Pirátů (ono už jenom samotná existence nějaké politické strany se s anarchismem vylučuje), ale týká se daní a státní instituce jako takové: http://1url.cz/6tOPR

________________________________________________

Update ze 14.2.: Musím říct, že Piráti jsou snad první strana, která se tady snaží o skutečnou demokracii, tj. něco co opravdu připomíná "vládu lidu" (podobnou snahu co se týče přímé demokracie neupírám ani SPD a kdyby s Piráty v tomto bodu dočasně spolupracovali a prosadili by to, bylo by to fajn, ale kvůli některým jiným věcem, jako třeba neustálé schvalování nacistických koncentráků jejich popíráním, bych je i tak nikdy nepodpořila). Ačkoliv se nemůžu nepozastavit nad tím, že jsou pro všechna referenda, ale zrovna jenom odvolávání poslanců by nepovolili :-D - žeby strach o vlastní teplá místa v parlamentu? ...Když říkám, že se některý věci v politice stejně nikdy nezmění a proto ani nemá moc cenu chodit k volbám, vím proč to říkám :-) Ale i tak jsem zatím ráda, že jsem Českou pirátskou stranu volila, viz: http://www.novinky.cz/domaci/462542-pirati-nechaji-verejnost-hlasovat-o-novych-zakonech.html a http://www.novinky.cz/domaci/463342-pirati-navrhuji-moznost-odvolat-prezidenta-v-referendu.html

 

     A úplně na závěr přikládám link na článek o projektu jednoho pražského gymnázia, který osobně považuju za skvělý krok k tomu, aby studium přestalo být opruz a nucené utrpení, kdy je školní docházka studentům znepříjemňována zbytečnými pravidly, kdy jsou studenti stavěni do role robotů, kteří mají jen papouškovat co říká učitel, jenž je zase postaven do role drába s napřaženým obuškem: http://1url.cz/ytOPa. Pokud by se toto rozšířilo do všech gymplů a dalších středních škol, bylo by to super! Co se týče základek, tak tam bych s podobným stylem výuky byla ovšem opatrná: minimálně na prvním stupni by podle mě měl být zachovaný spíš tradičnější styl výuky, jelikož u mladších děcek je opravdu potřeba, aby škola do určité míry sekundovala rodičům ve výchově (a volná výchova děckám spíš škodí - to už potvrdila hromada psychologů, že malé dítě holt podvědomě potřebuje mít stanovené hranice, aby se cítilo jistě a bezpečně a pokud mu je rodiče nejsou schopní nebo ochotní stanovit, neumí je pak ten člověk stanovit ani sám sobě v dospělosti a je pak většinou v praktickým životě úplně marnej a nepoužitelnej, protože - zjednodušeně řečeno - neví kdy dost; a vůbec: jelikož dítě ještě nemá dostatek životních zkušeností, aby umělo domýšlet následky svých činů, nemůže za sebe ani nést zodpovědnost). A navíc by každej měl mít aspoň nějaký základní přehled o světě, protože jinak hrozí, že bude mít zkreslenou představu o tom, co jak ve světě funguje. Ovšem, středoškoláci 15 - cca 20 let už jsou v podstatě "hotoví lidi" (samozřejmě se stále vyvíjí, ale člověk se některý věci učí celej život): výchova tam už nic moc nezmůže a základní přehled jim měla předat základka, takže asi tak...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář