Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recenze a tipy na hry/filmy

21. 4. 2018

     Na starým blogu jsem měla celkem 3 rozdělaný články, který jsem nikdy nedopsala, přičemž jeden se týkal zajímavých PC her co jsem v té době hrála, jeden zajímavých filmů "který prostě musíte vidět" a jeden výběru podle mě nejlepších horrorů. Teď jsem se rozhodla podělit se na netu s novými dojmy a tipy na hry a filmy a napadlo mě skloubit to dohromady s těmi rozepsanými články a příslušný tituly aspoň zmínit. Určitě to nejeden čtenář ocení - občas, hlavně v zimních časech, bodne místo lítání po venku, po klubech nebo po hospodách zapnout válecí mód v teple u complu :-).

     Tak nejdřív ty PC hry. Pravidelně hraju League Of Legends a Counter Strike: Global Offensive jsem nedávno vyměnila za novej Unreal, kterej vzniká ve spolupráci přímo s hráčskou-fanouškovskou komunitou a zatím není dodělanej (a nemůžu tudíž ještě říct, jestli překonal legendární Unreal Tournament 2004). Ráda bych se teď ale podělila o stručnou recenzi na 3 závodní hry a jednu horrorovku (v další části článku pak navážu horrorovými filmy <3).

 

GAS GUZZLERS EXTREME

     Pořádná závodní mlátička s auty. Pokud tě bavilo Flat Out, bude tě zaručeně bavit i tohle :-). Hra zahrnuje klasický rychlostní závody na tratích a okruzích v různým prostředí, demoliční derby ala "vlajkovaná" v arénách a demoliční závody. Krom toho, že si můžeš kupovat nový auta a "tunit" je, můžeš kupovat i různý střelný zbraně a během závodu sbírat předměty a líčit pasti jako např. miny nebo olejné skvrny na protihráče. Když se ti v závodech daří, můžeš získávat sponzory a odemykat skiny na auta a další závody. Soundtrack je dost rozmanitej, což je až divný, protože krom rocku a metalu tam hraje třeba jazz nebo vážná hudba, což se ke hře moc nehodí, ale OK; nějak jsem ten soundtrack ale nenašla, což je škoda, protože tam hraje jedna fakt dobrá punk-rocková písnička... No, takže Gas Guzzlers = něco mezi Flat Out a Wacky Wheels :-D. Doporučuju. 

 

MUD: MOTOCROSS WORLD CHAMPIONSHIP

      Hra tuším z roku 2012. Grafika pěkná, zvuky motorek slabší; co se mi líbí je výběr z reálných jezdců kteří mají navíc každej jiný "skills" (který můžeš postupně vylepšovat pokud si vytvoříš svýho jezdce), dále ovládání, chování motorky a celková reálnost (teda snad až na Mud energy drinky který máš k dispozici a který fungujou jako "nitro", naštěstí ale hodně omezeně, takže to na realističnosti zase tolik neubírá) i třeba co se týče zpracování povrchu tratí: některý jsou prašnější, některý bahnitější, ale na rozdíl od většiny ostatních motocrossových her, kde jsou vyježděné koleje jenom "nakreslené", je tady vytváří jezdci - jak jinak než ježděním - a jako v reálu tak tvarují povrch tratě, kterej při najetí ovlivňuje pohyb mašiny. Chybí mi ale víc tratí a víc typů závodů (supercross, enduro, freestyle,...), nevyhovuje mi rozvržení obtížností (na Normal skoro pořád první a na Hard ráda když ne poslední?) a ráda bych i měla možnost si krom nabízených reálných nebo už daných jezdců včetně jejich motorek vytvořit komplet svou postavu a vybrat značku motorky, kubaturu atd. Takže dobrá hra, ale na starý dobrý Motocross Madness to nemá.

 

NAIL'D

     Zatímco Mud je spíš simulátor, tohle je spíš přehnaný :-D. Ale zábavný ;-). Hra hodně podobná Pure: čtyřkolky a crossky na raketovej pohon (nitro získáváš projížděním checkpointů), šílený tratě s půlkilometrovými skoky a tak. Rychlá nereálná závodní hra, která tě chytne, ale bohužel přestane bavit jakmile se začnou tratě opakovat, což je docela škoda... Jako většina podobných závodních her má i tato rock-metalovej soundtrack - výrazný + má za písničku "Re-education (Through Labor)" od Rise Against (ale nejlepší herní soundtrack má stejně Flat Out 2 :-P). Spíš doporučuju.

 

LAYERS OF FEAR

     Ano já vím - nic nepřekoná Slendermana. Přesto si myslím, že stojí za to se zmínit o horrorové hře Layers Of Fear, kterou jsme s mladým přehráli pár týdnů zpátky. Celou dobu bloudíš temným opuštěným barákem, prozkoumáváš okolí, sbíráš předměty a odkrýváš znepokojivou minulost onoho místa - příběh nešťastné duše, která na tebe sem tam přijde bafnout... :-). Prostředí domu se do jistý míry náhodně generuje, což může být trochu matoucí, ale prakticky se nám nestalo, abysme se někde sekli a nevěděli kam dál, což je fajn. Postup se vždy ukládá do plátna obrazu, kterej má spojitost s příběhem. Některý momenty jsou fakt dost creepy, ale na hlavního ducha si člověk časem zvykne a už potom tolik neděsí. Délka hry je tak akorát, díky čemuž hráče nezačne úplně nudit pro zdlouhavost a repetitivnost. Sice se podobných horrorovek v posledních letech vyrojilo spousta (a taky jsem jich pár hrála), ale tuto bych určitě doporučila.

 

     Tak, tady končí herní sekce; ještě zmíním pár zajímavých her a taky bych chtěla upozornit na projekt Humble Bundle: za velmi přijatelný peníz můžeš na jeho stránkách kupovat různý balíčky her (většinou směs starších áčkových titulů a novějších indie her), přičemž část obnosu putuje na charitu - takto můžeš získat dobrý hry třeba jenom za 20 kč a zároveň přispět na dobrou věc :-).

Tip na PC hry (mix žánrů): Serious Sam 3, Call Of Juarez: Gunslinger, Far Cry 3, Saints Row, Outlast, Injustice: Gods Among Us, Bioshock Infinite, Trials Fusion, The Forest, Never Alone, Life Is Strange, Mortal Kombat X, Antichamber, Brothers: A Tale Of Two Sons, Party Hard, Abzu, Tattletail, Tony Hawk's Pro Skater 4, Chivalry: Medieval Warfare, Verdun, Darkness 2

 

     Tady začíná sekce filmů (POZOR - texty obsahují spoilery). Teď několik krátkých recenzí na horrory co jsem v poslední době viděla + tip na TOP (= opravdu strašidelný) horrory. 

 

PÁD DO TMY

     Britský film z roku 2005 jsem celý viděla teprve teď v létě a musím říct, že je to snad nejlepší krvák co jsem viděla. Nejlepší na tom je, že to zezačátku ani nevypadá jako horror - parta kamarádek se vydá prozkoumávat jeskyně a potkají je nepříjemné problémy (zavalí se za nimi východ, jedna z nich je raněna) - ale to je teprve začátek. Vůbec nečekáš přítomnost lidožravých mutantů, která promění bloudění úzkými temnými chodbami v hotové (a dost krvavé) peklo... Film není ani tak strašidelnej jako spíš neskutečně napínavej a to od začátku do konce - ti mutanti by tam bývali vůbec nemuseli být, ale... dobře že tam jsou :-). Film rozhodně doporučuju, dala bych tak 90%

 

BABADOOK

     Babadooka bych s klidem zařadila mezi TOP horrory. Tento snímek z roku 2014 má na svědomí australská težisérka Jennifer Kent a je to vlastně takovej psychologickej horror. Na první pohled je to klasická duchařina: mladá vdova žije sama s malým synem, kterej je poměrně problémový dítě - věří na bubáky a příšery ožívající každou noc pod jeho postelí a ve skříni, čímž děsí ostatní děti a navíc je ve škole ohrožuje zbraněmi, které si proti příšerám vyrábí. A taky mluví až moc otevřeně o své rodinné situaci... Jednoho dne (vlastně spíš jedné noci) si k předčítání vybere knížku Babadook, která se zničehonic objeví v domě a obsahuje strašidelnou říkanku o démonovi Babadookovi, kterej se jim v baráku samozřejmě posléze skutečně usadí... Je to takovej ultimátní bubák, zase něco trošku jinýho než ohraný (i když stále účinný) "Samara style". Strašidelná atmosféra celýho filmu je super a navíc se nabízí druhá - právě ta psychologická - interpretace, že je Babadook symbolem psychických problémů nejdřív toho kluka a pak především jeho matky, která je tím víc šílenější čím víc démon "tlačí na pilu". Psychologickou dimenzi filmu podtrhuje i to, že je v něm dost momentů, kdy diváka víc děsí chování postav než samotnej příšerák. Třešničkou na dortu jsou skvělý herecký výkony obou hlavních herců. Snad jediný co mi nesedí je konec filmu - ten je totiž fakt divnej...

 

MAMA

     Jestli je Babadook jeden z TOP horrorů co jsem v poslední době viděla, o rok starší Mama je naopak jeden z nejtrapnějších... Asi si ani nezaslouží, abych se o něm víc rozepisovala: atmosféra je na pár místech sice dobře mrazivá, ale celkově prostě trapas a úplně nejvíc na konci, navíc některý věci zůstanou nevysvětlený... Nedoporučuju.

 

ONI

      Americký film z roku 2008. Na to že jde o vyvražďovačku je to dobrý: mladý pár si půjčí barák na samotě a v noci je začne nahánět banda psychopatů v maskách. Ti je ovšem nechtějí "jenom" zabít, ale snaží se je i co nejvíc "vypsychovat". Není tudíž nouze ani o mrazivý momenty, hlavně v první polovině filmu. Chování postav je ovšem sem tam nereálný ("Zůstaň tady, já dojdu pro pomoc" - jistěěě, výbornej nápad, každej by se v takový situaci rozdělil...) a konec je slabej, otázka ovšem je, jestli vůbec šel udělat líp: nevyhnutelná vražda je spíš hnusná než děsivá a lekačka úplně na závěr nefunguje... Skutečnou událostí se film inspiruje jen velmi volně. Na jedno podívání ok, ale víckrát vidět tenhle film zájem nemám.

 

OUIJA

     Ouija je vcelku obstojná duchařina, natočená v roce 2014. Vše se točí kolem spiritistické tabulky, která se dostává do nesprávných rukou a vyvolá ducha, který způsobí smrt mladé dívky. Její kamarádi se s ní chcou ještě jednou rozloučit a tak se také chopí oné tabulky... Film obsahuje dobrý lekačky, navozuje atmosféru napjatého očekávání a dokonce se vyskytne i dějový zvrat, který napomůže tomu, aby příběh nebyl zase až tak stupidně jednoduchý... Sice si můžeš všimnout pár nelogičností (barák kde se stala vražda je volně přístupný a stále zařízený? hlavní hrdinka truchlí víc pro kamarádku než pro svýho přítele?), ale nějak extra to nevadí. Mezi TOP horrory Ouija sice nepatří, ale koukatelný to je (na stejný úrovni jsou třeba podle mě i filmy Sirotčinec nebo Temné vody) :-).

 

KLÍČ

     Zajímavej mysteriózní "soft-horror" z roku 2005. Mladá ošetřovatelka Caroline se rozhodně ukončit práci v hospicu a jde dělat ošetřovatelku umírajícímu muži, který prodělal mrtvici přímo do jeho domu, a pomáhat tak jeho ženě. Jedná se o velký dům v odlehlé bažinaté oblasti s 30ti pokoji, do jejichž dveří pasuje jeden univerzální klíč. Ten vyfasuje i Caroline a jednou, když ji paní domu vyšle pro něco na půdu, zjišťuje, že jsou tu ještě jedny dveře... Když je odemkne, nachází za nimi místnost plnou magických pomůcek a postupně odhaluje děsivou minulost původních obyvatel domu, kteří ovšem nikdy neodešli nadobro... Klíč je zajímavý film s dobrou atmosférou, několika lekačkami a závěr je hodně napínavý a i docela překvapivý; zároveň je tu ale i pár logických nesrovnalostí (např. magický ochranný kruh, který na konci použije Caroline k obraně jako předtím jiná postava, nakonec slouží k něčemu jinému a je toho i víc...) a mezi nejstrašidelnější horrory určitě nepatří, i tak ale spíš doporučuju. 

 

OKO

     Konkrétně mám na mysli americkou verzi z roku 2008 (= remake čínského originálu z roku 2002, kterej jsem - zatím - neviděla...). Zaujal mě už jenom geniální námět, kdy je hlavní hrdince provedena transplantace očí a ta tak získává schopnosti jejich původní majitelky a mimo jiné vidí mrtvé lidi... Děj má v závěru zajímavé vyústění, celý film je protkán fungujícími lekačkami a vyskytne se i pár vážně děsivých momentů, třeba ten s chlápkem ve výtahu, scény s mrtvým asijským chlapcem nebo moment, kdy naše hrdinka zjistí, že ta kterou vídá v zrcadle není ona... To všechno dává dohromady solidní výsledek, jen jsem možná čekala, že se budu bát ještě o něco víc - budu se někdy muset podívat i na ten originál, kterej na ČSFD sklidil lepší ohlasy :-). I remake ale můžu spíš doporučit.

 

TOP horrory: Nenávist, V zajetí démonů, Anabelle, Zlověstné ticho, Paranormal entity, V moci ďábla, Horizont události, Grave encounters, Insidious, 3:15 zemřeš, Záhada Blair witch, Stáhni mě do pekla, Pokoj 1408, Evil Dead, Zrcadla, Sinister, TO, Clona, Čtvrtý druh, Paranormal activity, Paranormal activity 3

 

     No a aby to nekončilo tak děsivě a pochmurně, na závěr se podělím o dojmy z filmu, kterej úzce souvisí s jedním z hlavních témat těchto stránek a měl by zajímat každýho technaře a samozřejmě nebudou chybět tipy na různý zajímavý filmy a taky nakonec přidám seriály (spíš přesněji sitcomy).

 

IT'S ALL GONE PETE TONG

     Nikdy předtím jsem o tomhle filmu neslyšela (a to je přitom už docela starej - r. 2004) - všichni omílají akorát Human Traffic a Berlin Calling, ale název tohoto kousku jsem včera viděla poprvé. Jedná se o napůl hranej film - napůl dokument, napůl komedii - napůl drama. Film se prý inspiruje skutečnou postavou a skutečnými událostmi; objeví se v něm i DJ Tiesto, Carl Cox, Paul van Dyk nebo právě Pete Tong.

     Hlavní postavou je techno-house-trance DJ Frankie Wilde (nejspíš fiktivní jméno), kterej hraje na parties napříč Ibizou a je úspěšnej. Pak ale vlivem svýho životního stylu přijde o sluch a propadá se na úplný dno: kvůli svýmu handicapu už nemůže dál produkovat hudbu jako dřív a je tak vyhozen z labelu; navíc ho ještě potkávají problémy v osobním životě když ho opustí manželka, a tak se zoufalý Frankie dostává do závislosti na koksu, se kterým měl evidentně problémy už předtím (pronásleduje ho halucinace jezevce nápadně připomínající králíka z filmu Donnie Darko btw).

     Díky vlastnímu odhodlání a obrovskýmu citu pro hudbu (a taky díky hluché slečně, se kterou se seznamuje) Frankie překonává drogovou závislost, naučí se nejdřív odezírat ze rtů a potom dokonce znova skládat a mixovat hudbu pomocí hmatu (vibrací) i zraku. To má za následek neskutečně vyhajpovaný comeback a Frankieho manažer zneužívá jeho handicap ke komerčnímu zisku. Frankie ovšem manažerovo nadšení nesdílí a tak jednoho dne prostě... zmizí :-).

     Rozhodně musím pochválit herecký výkon Paula Kaye, samozřejmě hudbu co ve filmu zazní (součástí soundtracku jsou skladby od takových jako např. Ferry Corsten, Jaydee, Filterheadz, Deep Dish, Pete Tong, The Shapeshifters, Orbital, Moguai, 808 State, Narcotic Thrust, DJ Sammy,...) a celkový námět. Ale lepší by bylo to udělat jen jako drama - příběh sám o sobě je dost silnej a prvky pubertální americké komedie by býval vůbec nepotřeboval: vtipy jsou ohraný, některý i trapný a celkově zbytečný. Chápu že sex je důležitá součást života většiny lidí, ale vážně musí divák vědět, kdo všechno píchal Frankieho starou a koho všechno a kam píchal Frankie?

     Celkově film hodnotím spíš kladně a zajímalo by mě, podle jakýho DJe jako reálné postavy to natočili... Handicapovanýho DJe znám jenom Pascala Kleimana a ten je bez ruk (mimochodem vystupoval před lety na Apokalypse) a (skoro) hluchýho DJe znám Slováka Dragon Hoang, kterej hraje hlavně hardgroove techno a vydává na vlastním labelu Techno Deaf Records. Ale kdo by mohl být Frankie Wilde, to netuším :-D

 

Filmy, který prostě musíš vidět: Černá kočka bílý kocour, Hanební pancharti, Terkel má problém, Čtyři pokoje, Náš vůdce, Svět podle Prota, Team America, Zachraňte vojína Ryana, Gran Torino, Blikající světla, Kult hákového kříže, Aachi and Ssipak, Mládeži nepřístupno, Lego příběh, Baraka, Zkurvená noc, Borat, Tore tančí, Kung Fury

   

TOP seriály: Simpsonovi, Futurama, South Park, Brickleberry, Červený trpaslík, Black Books, Černá zmije, Jmenuju se Earl, Zmetci, IT Crowd

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář