Jdi na obsah Jdi na menu
 


Report z včerejší akce Nezapomněls? 1969 Brno

22. 8. 2019

     Na tuto událost jsem tady na blogu zvala na poslední chvíli, tak sorry pokud jsi ji propásnul/a, v každým případě si můžeš aspoň přečíst můj report ;-P.

     Pietní cesta k 50tiletému výročí krvavého potlačení protirežimní demonstrace, při němž byli Lidovými milicemi a SNB zastřeleni 2 lidi v Brně a 3 v Praze a desítky dalších byly těžce zraněny, začínala na Svoboďáku, kde si člověk vyzvedl mapku trasy, kterou mohl sledovat taky podle ťapek nasprejovaných na chodníku. První zastávka byla na Moraváku u plastiky mapy Brna, kde se nachází pamětní deska první zavražděné: 18tileté Danuše Muzikářové, která se ten den vracela od kamarádky a ztratila se v rozehnávaném davu, kde byla střelena do hlavy. Trasa dále vedla přes ulice Běhounskou, Kozí a Poštovskou na Orlí, kde můžeš najít pamětní desku druhé zavražděné oběti, tj. 28miletého Stanislava Valehracha, který zemřel prostřelením hrudníku opět některým z příslušníků SNB nebo Lidových milic během zásahu proti demonstrantům.

     Na několika místech mezi tím byly rozmístěné tabule, které podávaly informace o průběhu tehdejšího zásahu (ostré náboje byly pro komouše vedle vodních děl a slzného plynu úplně normální donucovací prostředek k "usměrňování" - to v jejich řeči znamená rozhánění - davu...), doplňující "zajímavosti" navíc (např. to, že následkem takového zásahu mohla být i ustřelená kost, takže jeden z tehdejších demonstrantů má doteď jednu nohu o 8 cm kratší; nebo to, že se po srpnu '69 po vzoru Jana Palacha pokoušeli o sebeupálení i v Brně) a taky otázky k zamyšlení, jako třeba "Myslíte si, že je potřeba obětí k tomu, aby se společnost probudila?" apod. K oběma pomníkům lidi nanosili květiny i svíčky. Na konci trasy u Valehrachova pomníku pak byla možnost přispět do kasičky organizátorům akce, jímž je mj. spolek Milion chvilek pro demokracii, který je ve své činnosti odkázán na dobrovolné příspěvky podporovatelů, a prvních 500 mohlo dostat placku.

     Za mě je rozhodně dobře, že si někdo najde čas a dá práci s tím podobnou akci udělat: žiju v Brně většinu svýho života, X let chodím kolem těch pamětních desek a doteď jsem nevěděla, že se toto v Brně stalo a že tam ty desky jsou... V dějepise jsme se sice o komunistickém režimu učili, učili jsme se i o Pražském jaru a okupaci 1968, o Janu Palachovi a normalizaci, ale o tom, co se v Brně dělo v srpnu '69 nám nic neřekli ani na (místní) základce, ani na (místním) gymplu. Takže organizátorům děkuju za možnost se přivzdělat a za snahu otevřít oči lidem, kteří už snad na tyhle věci zapomněli vzhledem k tomu, jaké úspěchy slaví KSČM poslední roky ve volbách... Nedá mi to a znova tu nasdílím song "Nezapomeneme" od Totálního nasazení, kterej vyšel v r. 2013 na albu "Oceloví ptáci" a je to v kombinaci s klipem snad nejlepší anti-komunistickej song ever a jeden z nejlepších českých punkových válů: http://www.youtube.com/watch?v=XP01VXnDZkM. NEZAPOMEŇME. Nebuďme blbí a nedopusťme, aby se historie opakovala - poučme se z ní. Už tak dost, že je tady poslední roky atmosféra, jako by lidi zapomněli na 30. léta, kdy ve společnosti panoval všeobecný pocit ohrožení, pocit, že "za všechno můžou Židi", a lidi volali po silné autoritě, která je zachrání, a dopustili tak vznik odporných fašistických režimů...

     Je mi jasný, že se i teď najde (jako vždycky) někdo, kdo bude argumentovat dnešním systémem. Ano, ani ten není dobrý. Považme: systém, v němž lidi musí mít 2 práce nebo pravidelně jezdit za prací třeba na čtvrt roku do zahraničí a skoro nevidět rodinu, aby mohli aspoň trochu slušně žít - systém, kterej lidi trestá za to, že si vybrali dělnickou profesi, kterej je postavenej na tom, že jedni zbohatnou na chudobě druhých - takovej systém z principu prostě dobrej být nemůže. Zkorumpovaní politici a fízli byli, jsou a budou. Přesto má dnešní systém oproti tomu minulému značnou výhodu: není totalitní a aspoň trochu se podobá demokracii. I dneska je cenzura a policejní brutalita, ale rozhodně ne v tak obludné míře a nedosahuje tak nelidských rozměrů. Spíš než cokoliv jinýho je můj postoj čistě PROTI-TOTALITNÍ.

     Takže ne, ten kdo kritizuje komunismus, nemusí být kapitalista, a naopak ;-). A krajní levice nemusí vždycky znamenat totalitářský komunismus: na facebookové události k antirasistické a antifašistické hardcore/punkové akci Riot Over River, která bude v září v Praze v Cross clubu (bližší info v punkovým kalendáři tady: http://drive.google.com/file/d/1Bt1NRrW7Nj8CLTFgDktff-luxVgdn1-M/view?fbclid=IwAR3fdRIIr7M45V0vfeq4IeCpm5FyA_4Bu7X9fR8Rb4yR2nF5FvGW-jZ_UIY), se strhla debata k jedné z neziskovek, které budou mít na akci svůj stánek: extrémně levicová Socialistická solidarita aka SocSol. Nejdřív jsem myslela, že jsou to nějací anarcho-komunisti. Pak jsem zjistila, že se prezentujou jako budoucí "revoluční strana", což zní dost komunisticky a sklidilo to negativní ohlasy zájemců o akci. Podle vyjádření organizátora a zástupce spolku je však SocSol striktně ne-autoritářský a antifašistický a odmítá stalinismus, bolševismus i jakoukoli jinou formu diktatury. Jde jim o naprostou emancipaci na ekonomické i sociální úrovni, prosazenou parlamentní cestou zdola (to mi přijde trochu jako oxymorón, ale OK), tedy ne násilnou revolucí... Ani mě jejich ideologie nijak zvlášť nenadchla (moje myšlení bylo vždycky spíš středové, s hlavou v oblacích zakotvené v anarchismu bez přívlastků, v tvrdé realitě v liberální demokracii), ale proč ne: punk jako takový není striktně politicky vyhraněný, vleze se do čehokoliv co neporušuje něčí práva a myslím, že jednomu starýmu kámošovi pankáčovi by se SocSol líbil - on byl vždycky "komunista" ve smyslu obdivu k Marxovu manifestu, ale KSČM by nikdy nevolil :-). Takže vy co se kvůli SocSolu nechcete zúčastnit Riot Over River si to ještě zkuste promyslet - abyste pak nelitovali :-P.

 

      V Rusku teď momentálně dochází k podobným praktikám, jako kdysi u nás: opoziční strany byly vyloučeny z účasti v nadcházejících volbách a pokojné demonstrace jsou tvrdě rozháněny policií, která demonstranty vůbec nešetří: bití obuškama, neoprávněné zatýkání, zabavování osobních věcí, odpírání vody a WC apod. - prostě HNUS velebnosti! Víc informací a petici k podpisu najdeš zde: http://www.amnesty.cz/pripad/moskva-protesty?fbclid=IwAR0WhgC7YuxRmNlrxID1coUC7MQKtP1hh3SXIkg_QRp-Xqizm0i4PnWeTYM

     Poslední věc se sice netýká politiky, ale když už tu mám jednu petici, tady můžeš podepsat další a to za záchranu ČESKÝCH lesů: http://zachranmelesy.cz/cs - protože začít se má u sebe ;-). Pokud je pro tebe pohled na lesy zničené suchem a kůrovcem taky tak skličujicí, obětuj půl minuty času a taky podepiš - je to to nejmenší, co můžem VŠICHNI udělat...           

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář