Jdi na obsah Jdi na menu
 


Straight Pride: homofobní protest, nebo regulérní pochod za práva heterosexuálů?

5. 8. 2019

     V diskuzi o právech sexuálních menšin se aktuálně hodně mluví o tzv. Straight Pride: pochodu heterosexuálů, který se má konat tento měsíc v Bostonu jako reakce na akce LGBT komunity. Straight Pride způsobila docela rozruch, protože nikdo pořádně neví, co si o tom myslet... Nabízím tedy vlastní úvahu.

     V prvé řadě: bostonská Straight Pride není první akce tohoto typu. V roce 2014 se podobné shromáždění uskutečnilo v Itálii pod názvem Etero Pride a jeho cílem bylo ventilovat pocit, že jsou problémy a potřeby heterosexuálů (např. ve formě nedostatečné podpory rodin ze strany státu) v posledních letech vedle problémů LGBT komunity opomíjeny a upozaďovány. Podle toho, co se mi podařilo dohledat na netu o Boston Straight Pride, se v tomto případě jedná o něco podobného.

     Bylo by ale trochu ignorantské tvrdit, že na tom není vůbec nic podezřelého: shromáždění "za podporu rodin", která se čas od času konají v Česku, jsou totiž ve skutečnosti přehlídkou klerofašistů a neonacistů volajících po zákazu potratů, Gay Parades a vůbec zrušení veškerých práv homosexuálů a nejlíp jejich pozavírání někam do ústavu... Navíc jsem se dočetla, že někteří z organizátorů Straight Pride podporují nebo v minulosti podporovali ultra-pravicové strany a hnutí a vyjadřovali se posměšně na adresu Antify. Proti tomu ale zase stojí několik závažných faktů, jako třeba ten, že jedna z hlavních osobností stojících za Straight Pride je gay, že je Straight Pride dle oficiálního prohlášení otevřená VŠEM, že jejím cílem je prý inkluze heterosexuálů proti protěžování sexuálních menšin a vytvoření komunity LGBTS, že jejím cílem prý opravdu není nenávist nebo útlak příslušníků LGBT menšin a že se Antifa někdy opravdu chová až extremisticky a paradoxně tak spíš připomíná "Fa" (jen z druhé strany). Takže i když může Straight Pride na první pohled vypadat jako akce, která se vymezuje proti Gay Pride, opak je pravdou: její podporovatelé chtějí být taky vidět a nebát se křivého obviňování z homofobie.

     Zatímco homosexuálové, bisexuálové a transsexuálové mohou být ještě i dnes v moderní společnosti terčem nenávisti a šikany formou slovních i fyzických útoků nebo třeba vyhazovu z práce a, co se týče manželství či adopce dětí, v mnohých zemích (včetně Česka) ještě stále nemají stejná práva jako hetero většina (nemluvě o míň vyspělých zemích, kde je homosexualita nelegální a je za ni třeba i trest smrti), poslední léta bují fenomén politické korektnosti, který zasahuje do práv většiny co se týče svobody projevu. Výroky jako "jsem hrdý, že jsem černý", "jsem hrdý, že jsem gay" nebo "jsem hrdá, že jsem žena" sklízí obdiv a uznání, kdežto výroky "jsem hrdý, že jsem bílý", "jsem hrdý, že jsem hetero" nebo "jsem hrdý, že jsem muž" spíš rozpaky, popř. zmíněné křivé obviňování z rasismu/sexismu/homofobie. Přitom by ani takováto prohlášení neměla vyvolávat negativní konotace... Negativní reakce se však množí i na adresu Straight Pride: jako by snad právo na prohlášení nebo průvody oslavující vlastní identitu bylo výsadou menšin a u zástupců většiny to byl nějakej náckovskej cejch...

     Jistě, první Gay Parades byly reakcí na represe a policejní brutalitu vůči homosexuálům a hlavním důvodem jejich existence dodnes zůstává to, že jedině v davu mají ty lidi možnost projevit sami sebe absolutně beze strachu (což z 90% znamená třeba jen to držet se se svým partnerem/partnerkou na veřejnosti za ruku nebo jej políbit - opravdu jen malá část jsou vzájemně se bičující exhibicionisti v latexových tangách s připínákem, co mají z nějakého neznámého důvodu potřebu cpát druhým co mají rádi v posteli, i když to z médií samozřejmě vypadá tak, že jich je většina ;-) ) a upozornit na práva, která jim stále chybí, čímž se od Straight Pride liší. Právo na shromažďování ale přece platí pro všechny stejně: podmínkou pro pořádání průvodu není ani příslušnost k menšině, ani potřeba hlásit se o svá práva (navíc i Gay Pride má být mj. radostnou oslavou vlastní sexuality, a ne jen politická demonstrace). A to je to, proč mám pocit, že některým LGBT aktivistům o rovnoprávnost vůbec nejde: skoro to totiž vypadá, že by chtěli heterosexuálům brát právo na jejich Pride, což je minimálně pokrytectví, já bych řekla přesněji píčismus. Být hrdý na svou heterosexualitu a požadovat taky její podporu, ještě nemusí automaticky znamenat nenávist k homosexuálům nebo odepírání jejich práv - stejně jako mít rád svou zem ještě neznamená nenávidět země jiné ;-). Přestaňme pořád někoho utlačovat nebo protěžovat a buďme konečně normální! - a tím nemyslím všichni stejní, tím myslím soudní a tolerantní ;-).

_______________________________________________________________________________

Dodatek z 15.8.: před pár dny skončila Prague Pride, která má aktuálně podobu pětidenního festivalu plného koncertů, přednášek, travesti & lesbi show apod., jehož součástí je samozřejmě onen slavný průvod, který pravidelně vyvolává reakce odpůrců (tj. výše zmíněných "bojovníků za tradiční rodinu"). Podle organizátorů letošní Prague Pride čelila obzvlášť velkému počtu útoků: někdo zapálil duhovou vlajku, střílel rachejtle mezi lidi v průvodu a polil schody na Letné (kde se měl průvod pohybovat) olejem, a nenávistných komentářů na internetu (převážně ze strany konzervativců, nácků a křesťanů či muslimů) je taky požehnaně... A hádej, čeho se většina těch hejtrů chytá: samozřejmě těch výše zmíněných exhibicionistů :-). Že je naprostá demence na základě toho odsoudit celou skupinu tady myslím vůbec nemusím psát, chci se teď ovšem zamyslet nad tím, nakolik je podpora těchhle bizarností na Pride účinnou strategií k získání stejných práv... 

Tématu exhibicionismu už jsem se trochu dotkla tady: https://ravepunkerz.estranky.cz/clanky/aktualne/pozvanka-na-prvomajovou-anti-nazi-akci-v-brne---uvaha--je-ok-propagace-obezity--a-co-kojeni-na-verejnosti-.html, teď bych to ráda ještě trochu rozvedla. V prvé řadě je hrozně otravný, když ti úplně cizí lidi cpou, jakou používají velikost análního kolíku, že si valí BDSM, apod. - je to takovej útok na intimní zónu člověka, kterou si většina lidí chrání ve svým soukromí a nemá zároveň ani trochu zájem o to být takto násilně vtažena do intimní zóny jiných... Když jdu s mladým po ulici, tak taky nepředvádíme kopulační pohyby a nemáváme kolem sebe dildem, aby všichni okolo proti své vůli věděli, jakou polohu máme rádi a jaký používáme v posteli hračky, protože víme, že je to obtěžující a že to nikoho nezajímá. Stejně tak nechodíme prudit na nuda pláže a swingers party s tím, že chceme být oblečení nebo že chceme mít při sexu soukromí, protože víme, že je to tam nechtěný. Je paradoxní, že exhibicionisti na Gay Pride chcou po druhých, aby je tolerovali a respektovali, ale přitom sami ohledy na druhé neberou... A samozřejmě je to nahrávka na smeč homofobům.

Pokud je cílem této akce ukázat, že jsou to i přes odlišnou orientaci normální lidi, kteří tím nikomu neubližujou, nikoho neobtěžujou, jsou schopní normálně vychovat děti atd., tak tohle jim v tom v žádným případě nepomůže - spíš naopak. Zaprvý o tom potřebujou přesvědčit tu omezenější část společnosti, která má tendence paušalizovat, a čím víc bude Prague Pride provokativní, tím víc to ty lidi bude vysírat a tím spíš homosexuálové ty práva nedostanou (už jenom mít svou vlajku znamená se nějakým způsobem vymezit, což s heslem "jsme stejný jako vy" zrovna moc nekoresponduje - mám ve svým okolí lidi, kterým bylo LGBT vždycky úplně volný a teď k tomu pomalu získávají nechuť už jenom kvůli těm duhovým vlajkám všude, protože mají pocit, že je toho všude plno a vnímají to tak, že je s tím LGBT komunita zbytečně otravuje - jakou reakci asi bude u lidí vyvolávat exhibicionismus?)... A zadruhý - jak říkám - koho to zajímá? Komu to cpou? Co je mi do toho? Není to snad každýho SOUKROMÁ věc, co provozuje za sexuální aktivity? Sex by rozhodně neměl být tabu, ale rozhodně by měl zůstat intimní záležitostí, protože čím víc ne-intimní sex bude, tím míň bude zajímavej, přitažlivej a vzrušivej a hlavně se tím dost naruší osobní zóna lidí. Chápu, že někdo to má jinak a je pro něj naopak vzrušivý to, když se při tom na něj někdo dívá, a není na tom nic špatnýho, ale ať s tím neotravuje druhý. Čím dál víc se ozývají hlasy samotných homosexuálů, že se za ty exhibující jedince stydí a že kvůli tomu Prague Pride nepodporujou, protože jim tito dělají ostudu a vrhají špatné světlo na celou komunitu... I já samotná, když jsem prožívala svoje období lesbických tendencí, jsem tyhle akce vždycky považovala v otázce získání stejných práv za "lehce" kontraproduktivní.

Doufám, že si to pořadatelé Pride uvědomí a doporučí napříště účastníkům, aby nechali psí masky, bičíky a připínáky na doma :-). Dost dobrej článek k tématu je k přečtení zde: http://www.forum24.cz/zacina-zbytecny-festival-nazev-organizatori-prague-pride-trefili-presne/ - je tam pár hodně trefných výroků, i když tak úplně nesouhlasím s tím, že by se neměla na veřejnosti projevovat ani sexuální orientace: heterosexuálové ji totiž projevují celkem běžně, když se hrdě hlásí ke svým partnerům; není to jenom věc sexuální, ale taky citová, žejo (prostě LÁSKA). A tvrdit, že z věcí co jsou na Pride k vidění, na veřejnost nepatří "velká většina", je taky trochu přehnané - většinou jsou to fakt jen lidi v duhových tričkách a s kvítkama ve vlasech, co se drží za ruce ;-). Ale pointu má článek dobrou.

Bylo by hrozně fajn, kdyby LGBT dostali i u nás stejná práva a nemuseli čelit nenávisti, ale taky by bylo moc fajn, kdyby všichni měli soudnost a chovali k druhým minimálně tolik respektu, kolik od nich sami požadují ;-)

__________________________________________________________________________________

Dodatek z 3.9.: Ve čtvrtek 12. září se v Praze na Malostranském náměstí uskuteční od 18:30 Demonstrace za manželství pro všechny, kterou organizuje mj. kolektiv Jsme fér - možná už jsi podepsal/a jejich petici za právo stejnopohlavních párů na uzavření manželství a pokud se tě to osobně nějak víc dotýká, máš teď možnost vyjít do ulic a volat po stejných právech pro sebe nebo své blízké ještě hlasitěji ;-). Registrované partnerství nedává homosexuálům zdaleka všechna práva, která vyplývají z manželství, a tak se klidně může stát, že když má jeden z páru vlastní děti (např. z předchozího vztahu) a něco se stane, dítě jde do dětského domova, protože druhý z páru nemá na péči o něj žádný právní nárok, přestože jej třeba od malička vychovává. Stejně tak není oprávněn dělat závažná rozhodnutí, která připadají manželům, nemá dědičné právo, děti nemají v případě jeho smrti nárok na sirotčí důchod atd.

Objevují se názory, že by raději mělo každému připadnout "to jeho" (tj. heterosexuálům manželství, homosexuálům registrované partnerství) a chybějící práva být přidána do registrovaného partnerství, zdůvodněné tím, že homosexuálové jsou jiní a tak by tedy měli mít jiný svazek. Mně osobně to přijde jako zbytečné slovíčkaření: stejnopohlavní páry budou děti vychovávat tak jako tak, stejně jako je budou vychovávat rodiče - samoživitelé, náhradní rodiče atd. Ti všichni mohou dětem dát domov, lásku a pozornost, což jsou věci, které jim nějaký ústav dát nemůže. Právo na uzavření manželství mají i neplodné páry nebo páry, které děti nechtějí, není tudíž důvod, proč by ho neměli mít i homosexuálové. Manželství pro všechny nemůže nikomu uškodit - naopak spoustě lidí pomůže ;-). A samo o sobě zásadní roli hetero párů při plození dětí nijak nezpochybňuje. 

Zase se však nestačím divit, co všechno je okamžitě hystericky označováno za intoleranci a homofobii: na příslušné facebookové události nejmenovaný pán slušně napsal zmíněný názor (tj. že by spíš měla proběhnout úprava registrovaného partnerství, aby mohlo homosexuálním párům poskytnout všechna práva, která registrované partnerství oproti manželství aktuálně neposkytuje) a argumentoval právě tím, že se homosexualita odlišuje od většinové normy a že nejpřirozenější (a tudíž asi i nejideálnější) je výchova oběma vlastními rodiči a odlišnost homo rodin by tudíž měla být reflektována jiným označením pro jejich svazek. I když autor příspěvku na nikoho neútočil, ani nikomu evidentně nechtěl brát jeho práva, byl označen za netolerantního homofoba. Vzhledem k tomu, že stejnýho názoru jako ten pán je třeba i moje máti, která vůči lesbám a gayům nikdy nebyla nesnášenlivá (nemá totiž něco takovýho zapotřebí) a na můj coming-out tehdy reagovala dost pozitivně (ujistila mě, že jí to nevadí a že nemá absolutně žádný problém s tím, že si místo kluka přivedu holku - to jsme tehdy ještě nevěděly, jak se to se mnou nakonec vyvrbí, ale to je fuk), přijde mi označení "homofob" tragikomicky nemístný když si vezmu, jaké nenávisti a agresivity jsou schopní skuteční homofobové... I mně přijde lepší manželství než "registrované partnerství s výhodami", ale tahle korektní neschopnost přijímat jiné názory stejně jako vtíravý exhibicionismus není ten správný způsob, jak dostat lidi na svou stranu - naopak je to skvělej způsob, jak je proti sobě ještě víc poštvat, a mrzí mě, že to tolik aktivistů nevidí... Snad bude i přesto výsledek pozitivní a budou se u nás moct brát i homosexuálové: přála bych jim to už jenom kvůli své kámošce, která momentálně žije s partnerkou a čeká mimčo :-).                        

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář