Jdi na obsah Jdi na menu
 


Music

20. 6. 2018

     I když se slovo punk používá i ve spojistosti s hudebním žánrem, původně označuje celou subkulturu a pro hudební styl s ní spojený se používalo označení punk-rock. Vlastně je to ale v podstatě jedno, jestli punkovou hudbu nazveme jako punk-rock nebo jen punk, jde mi spíš o to, že si někteří lidi myslí, že punk a punk-rock je něco jinýho, že je punk-rock "směs rocku a punku", ale není to pravda, jsou to 2 názvy pro jedno a totéž...

 

PROTOPUNK

     Protopunk byl de facto předchůdce punku; je to souhrnné označení pro rockové žánry 2. poloviny 60. let, se kterými některé kapely experimentovaly a směřovaly tak k tomu, co se dneska považuje za typický punk - jejich hudba už měla některé jeho rysy. Inspirovali se zejména styly jako rock'n'roll, garage rock, surf rock, psychedelic rock, glam rock atd. U nás se za podobného předchůdce punku dá považovat big beat (nazývaný také prostě "underground"). Příklady:

zahraniční protopunk:

český underground:

 

PUNK 77

     Jako punk 77 se označuje "první skutečný punk" 2. poloviny 70. let. A lepší než snažit se amatérsky popsat asi bude jej ukázat ;-)

 

PUNK-ROCK

     Klasický dnešní punk... Už od těch 70. let se punk vyznačoval jednoduchostí, rázností a rychlostí (za použití klasických nástrojů el. kytara - basa - bicí) a samozřejmě i texty kritickými ke společenským poměrům, mnohdy naštvanými až nihilistickými, nebo naopak satirickými a svým způsobem povznesenými... Jako každý žánr se ale i punk postupem času proměňoval. V 80. letech přišla druhá vlna punku, který začal být tvrdší než v začátcích; jako přelomový se uvádí rok 1982... K nám se navíc punk dostává se zpožděním až v těch 80. letech, takže u nás 80. léta představují počátek punku. Styl se nicméně vyvíjí stále, mezi novějším a starším punkem můžeš vnímat větší či menší rozdíly...

zahraniční punk:

český punk:

 

OI! PUNK

     Oi! punk je skinheadský punk. Bývá tvrdšího ražení s útočnými texty, ale pravý Oi! není rasistický! Ostatně ani praví skins nejsou rasisti... Jejich hnutí je spjaté s dělnickou třídou a fotbalovým chuligánstvím, vyznačuje se apolitismem, hrdostí, patriotismem, odporem k bohatým a taky odporem k drogám, což se odráží i v textech.

zahraniční Oi!:

český Oi!:

 

ANARCHO PUNK

     Vymezení anarcho punku je dost jednoduchý: prostě punk s anarchistickými texty ;-). Příklady:

 

HORROR PUNK

     Horror punk má něco z punku, něco z hardcoru, něco z heavy metalu, ale hlavně byl ovlivněn gothic rockem a gothic kulturou celkově. Typické je pro něj, jak už název napovídá, využívání horrorových, často přímo morbidních námětů v textech a prvků metalové a gothic módy na oblečení. Viz příklady: 

 

PSYCHOBILLY

     Psychobilly je žánr, který kombinuje horror punk a rockabilly; typické je pro něj použití kontrabasu místo el. baskytary.

 

HARDCORE PUNK

     Jinak taky nazývaný street punk, je to, co vzniklo vlivem kapel jako The Exploited, Dead Kennedys, Cockney Rejects nebo třeba u nás Šanov 1 a začalo spojovat punkovou a skinheadskou subkulturu. Hardcore se vyznačuje hlavně tím, že je ještě tvrdší, rychlejší a agresivnější než klasickej punk; často se prolíná s metalem nebo grindcorem.

zahraniční hardcore:

český hardcore:

 

CRUST

     Crust je styl, který vychází z hardcoru a anarcho-punku. Je pomalejší než klasický hardcore a je dost temný... Za zásadní kapelu jsou považováni Amebix, viz ukázky:

 

MELODIC HARDCORE

     Melodic hardcore je podstyl hardcore punku kladoucí důraz na melodičnost, čímž se stává stravitelnější pro poslech... Pro scénu kolem melodic hardcoru a částečně i hardcoru klasického je typický přístup straight edge (sXe), který odmítá veškeré drogy včetně těch legálních a je s ním často spojováno i veganství. Příklady songů:

 

POST-PUNK

     Post-punk je odnož punku ovlivněná new wave a experimentální hudbou. Narozdíl od klasického punku může být post-punk dost komplexní a poetický a není tak agresivní, ačkoliv si zachovává temnou atmosféru. Typickým příkladem post-punkové kapely jsou např. Joy Division nebo The Cure.

 

POP PUNK

     Prvky pop-punku (nazývaného taky neo punk, teen punk, faux punk či kinder punk) lze vysledovat už u kapel jako Bad Religion, NOFX či Descendents, ale pravý pop punk je záležitostí 90. let a dál. Je oproti klasickému punku melodičtější, často i pomalejší a texty nejsou zdaleka tak protestně a politicky laděné - pop punk se tudíž dostal i do mainstreamu, čímž si získal nepřízeň části punkového hnutí. Někdy bývá tento žánr ovlivněn styly jako emo, nu-metal, pop rock či ska.

zahraniční pop punk:

český pop punk:

 

SKATE PUNK

     Skate punk je odnož pop punku či punk-rocku, která se v textech zabývá hlavně životním stylem skejťáků, snowboarďáků a surfařů (prostě "jezdců na prknech"). Příklady:

 

SKA

     Skáčko je prapůvodně jamajská rastafariánská hudba podobná reggae, kterou s sebou do Velké Británie přivezli tzv. rude boys - předchůdci skinheadů. Ska tak bylo později ovlivněno punkem a vzniklo tzv. 2 tone neboli ska punk, ve kterém se v různé míře mísí klasické punkové kytary a bicí s dechovými a dalšími nástroji jako saxofon, pozoun, klávesy atd.

zahraniční ska:

české ska:

 

GRUNGE

     Ačkoliv se grunge řadí spíš k subžánrům rocku, je to styl hodně ovlivněný punkem. Spojuje v sobě prvky punku, alternativního rocku a hard rocku; typické je pro něj střídání klidnějších pasáží a agresivního refrénu, texty bývají depresivní, psané z pohledu outsidera. Příklady:

 

ALKO PUNK

     Ani nevím, jestli je alko punk "oficiální název" žánru, ale každopádně se toto označení používá pro punkovou hudbu (někdy ovlivněnou rockem či metalem) založenou na textech o sexu a chlastu nebo jiných návykových látkách.

české příklady:

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář