Jdi na obsah Jdi na menu
 


Events

30. 11. 2016

      Přehled nejvýznamnějších rave akcí v Česku i ve světě. Jsou v něm zahrnuty hlavně open-airy a větší halovky. Rozhodně to není seznam všech podobných eventů, ale pro představu co se kde koná nebo konalo by to mělo stačit :-).

 

A STATE OF TRANCE

      Zkráceně ASOT je znám především jako dvouhodinová rádiová show jednoho z nejpřednějších světových trance DJů a producentů Armina van Buurena a taky jako související každoročně vydávaná trancová kompilace. Každá 50. epizoda show je však pojata jako narozeninová oslava A State Of Trance, která probíhá formou indoor festivalového turné vždy v několika zemích světa (např. USA, Mexiko, Argentina, Rusko, Holandsko, Španělsko,...). Každý ASOT festival je zpravidla jednodenní a probíhá na 2 - 4 pódiích; zaměřen je zejména na uplifting a progressive trance, ale hraje se i tech a okrajově psy trance. ASOT má také od roku 2011 pravidelně svou stage na festivalech UMF a EDC (viz níže).

z8lhc.png

 

AIR FESTIVAL

     AIR Festival patří k nějvětším českým rave festivalům. Koná se každé léto od roku 2014 vždy 2 dny v srpnu na několika stagích (cca 5 - 10 pódií, klasická open-air stage + hangáry) ve festivalparku Hradec Králové v areálu bývalého letiště. V roce 2013 mu předcházel free EDM festival The Sun. AIR festival se zaměřuje na styly house (především bigroom a progressive), techno, d'n'b; na některých ročnících byl k poslechu i trance.

image00001.jpg13995615_1145345832222568_7514383645740674216_o.jpg

 

APOKALYPSA

      Jedná se o největší českou halovou technoparty. První Apokalypsa se konala v roce 1999 v brněnském Bobycentru, kde se také konala většina dalších dílů (některé se uskutečnily na výstavišti BVV). Momentálně má "Áčko" 3 stage zaměřené na různé podstyly techna (klasické techno a hardgroove, hardtechno a tech-house), v minulosti byl dáván prostor i minimalu a trancu.

107.jpg

 

AQUASELLA

      Aquasella je v současnosti největší španělská technoparty. Koná se už od roku 1997 a má podobu dvoudenního open-airu. Podobně jako výše zmíněná Apokalypsa se i Aquasella zaměřuje na techno a jeho odnože (minimal, schranz, tech-house,...), hraje se na 3 - 4 stagích.

maxresdefault.jpg

 

AWAKENINGS

      Awakenings je holandský techno festival, který se koná od roku 1997 v Amsterdamu, někdy i v jiných městech či v posledních letech zemích (Rotterdam, Eindhoven; Belgie, Velká Británie, USA, Chile). Podobně jako česká Apokalypsa se i Awakenings zaměřuje na různé subžánry techna. Dnes se jedná již o několikadenní event o několika stagích, realizován indoor i open-air. 

10154289735164153.jpg

 

BASSINFECTION

      Bassinfection je česká, převážně drum'n'bassová party, jejímž domovským městem je Brno. První díl se uskutečnil v roce 2001 - akce se nejdříve konala střídavě na Favále a na Flédě - v roce 2011 byly klubové prostory vyměněny za areál bývalé továrny Zbrojovka. Zde také dosáhla party svého největšího rozsahu: na 5ti stagích se krom různých stylů d'n'b (neurofunk, drumstep, crossbreed, jungle,...) hrál taky dubstep, electroswing, dub nebo hip hop. Koncem roku 2015 se tovární hala začala opětovně využívat a tak se některé další díly konaly - už v menším rozsahu - na Flédě a momentálně bývá Bassinfekce v Sono centru.

dsc_5670.jpg

 

BEE FREE

      Slovenský free festival BeeFree představuje největší party svého druhu na Slovensku. Poprvé se konal v roce 1999. Hrajou se na něm styly jako techno, house, trance nebo d'n'b. Produkce probíhá vždy na několika místech v Bratislavě na indoor i open-air pódiích (např. Incheba Expo, pláž pod Ufem, klub Loft!,...).

beefree2017.jpg

 

BEATS FOR LOVE

      Beats for Love (či Beats 4 Love, BfL apod.) je aktuálně největší český rave festival. První ročník se konal v roce 2013 a byl pojat jako free festival. BfL se koná každé léto v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě a postupně vyrostl v pětidenní elektronický fesťák s počtem stagí 10+. Jsou na něm k poslechu v podstatě všechny žánry mající co dočinění s rave kulturou - house, techno, trance, d'n'b, hardcore,... plus také reggae a hip hop. Beats for Love je spojeno mimo jiné i s charitativními akcemi. 

img_5787.jpg

 

BULGARIA TEK

      Největší bulharský teknival se koná každoročně během srpna někde na pobřeží Černého moře od roku 2003 s výrazným podílem českých soundsystémů (např. Oktekk, Strahov, Vosa, AKA.IO,...). Podílejí se také artists ze Slovenska, Francie, Velké Británie, Holandska a dalších zemí - free party je otevřená všem soundsystémům, performerům a návštěvníkům; každý rok se jí účastní ravers z celé Evropy.

27810859831_a2ecaf8766_b.jpg

 

CITADELA

      Brněnská indoor party Citadela se poprvé konala v červnu 1998 v KD Semilasso za účasti několika set party people, kdy byla brzo nad ránem ukončena starostou MČ Řečkovice. Hrálo se čistě techno, na druhém díle se podílel i Mayapur soundsystem a zaznělo tak i tekno a psytrance; na jednom z dalších dílů bylo k poslechu i d'n'b. Citadela často měnila místo konání: ze začátku vystřídala kluby Babylon a Jadran, KD Dominik, stadion Kounicova... Od roku 2000 se koná v Bobycentru, pouze v letech 2010 a 2011 se uskutečnila na brněnském Výstavišti a 2013 v Kajot Areně. Od roku 2009 rozšířila Citadela svoje zaměření o mainstreamovější styly jako trance a progresivní odnože housu.

maxresdefault.jpg

 

CLUBLAND

     Clubland je britský label založený roku 2002, který se zaměřuje na dance a happy hardcore a to především formou vydávání různých kompilací, od roku 2006 také formou rádiových podcastů. Clubland krom toho pořádá klubové noci na Ibize a v letech 2008 - 2010 se pod hlavičkou Clubland uskutečnily celkem 4 halové tour se zastávkami po celé Velké Británii. Šlo o největší dance/happy hardcore parties své doby. V roce 2017 hlásí Clubland comeback - třídenní akci na několika pódiích včetně venkovní a pool party stage.

1h4e6797.jpg

 

CREAMFIELDS

      První festival Creamfields se uskutečnil v roce 1998 v anglickém Winchesteru a v průběhu let se rozšířil i do jiných zemí, např. Irsko, Argentina, Mexiko, Španělsko, Polsko, Austrálie,... Jedná se o multižánrový elektronický open-air, na kterém vystupují jak interpreti hrající techno, house, d'n'b, trance apod., tak např. i hip hop nebo synth-pop. V České republice se Creamfields konal celkem 4x: v letech 2002, 2003 a 2004 na letišti v Roudnici nad Labem a naposled v roce 2008 na břeclavském letišti.

creamfields2015.jpg

 

CZAROTEK

     Česká open-air freetekno party Czarotek se poprvé uskutečnila (asi) v roce 2002 ve Spytovicích u Kolína pod názvem Czarodejnice (jako Czarotek je tato akce známa od roku 2004). Jako většina teknivalů i Czarotek měnil místo konání, opakovaně se však konal v Klokočově a Údrči. V době svého největšího rozkvětu se na akci podílelo přes 20 soundsystémů. Kvůli problémům s policií se však původní Czarotek rozštěpil na vícero menších akcí, které se konají každý rok na jaře k příležitosti pálení čarodějnic na různých místech ČR za přičinění lokálních soundsystémů.

maxresdefault.jpg

 

CZECHTEK

      CzechTek (zkráceně CZTK) byl největší česká tekno free party a zároveň první teknival vůbec. Poprvé jej uspořádal britsko-francouzský soundsystém Spiral Tribe v roce 1994 v Hostomicích, tehdy jen pro pár stovek lidí. Festival se postupně rozrostl a každoročně přilákal i spoustu účinkujících a návštěvníků ze zahraničí. Nejvíc lidí se účastnilo posledního CzechTeku v roce 2006 (cca 50 000 účastníků). Největší mediální ohlas měl CzechTek 2005: ačkoli se konflikty s policií vyskytly už dříve, policejní zásah na CzechTeku 2005 byl jednoznačně neoprávněný a dá se označit za projev policejní brutality. CzechTek byl zrušen z důvodu komerčního parazitování těch, co s tekno scénou neměli nic společného.

czechtek04flash.jpg

     

DECADANCE

      Decadance byla česká indoor rave party zaměřená (nejen) na gay komunitu. Její počátky sahají do roku 2001: první díly byly pořádány v kulturních domech v Liberci a České Lípě a hrálo se převážně techno. Po neshodách s městským zastupitelstvem muselo být změneno místo konání a tak se po jisté odmlce party přesunula roku 2008 do Prahy (nejvíc dílů se konalo v SaSaZu). Už šlo o větší akci, která se hudebně posunula více do mainstreamu (ke slyšení byl především house a trance). Decadance byla specifická svým gay-friendly pojetím - hudební produkci doplňovaly tématické taneční performance v kostýmech i travesti show. Poslední Decadance byla v roce 2013.

decadance004.jpg

 

DECIBEL FESTIVAL

      Pod názvem Decibel se konají 2 velké světové rave akce a to Decibel Festival v USA a Decibel Outdoor v Holandsku. Americký Decibel se koná od roku 2003 vždy několik dní na přelomu září/října na několika místech - klubech v Seattlu, v roce 2015 ohlásil pořadatel pauzu. Tento festival se zaměřuje spíše na undergroundovou a experimentální elektronickou hudbu (různé odnože housu a techna, ambient, noisecore atd.). Holandský Decibel se koná každoročně od roku 2002; jedná se o jednodenní letní open-air (pouze v letech 2014 a 2015 trval celý víkend). V současnosti se více zaměřuje na tvrdší styly jako je hardstyle, hardcore, hardtechno či tvrdší odnože d'n'b, dříve se hrál i house, trance nebo např. rave.

10073597916_065722f2e1_b.jpgmaxresdefault.jpg

 

DEFQON 1

      Defqon 1 je původně holandský open-air festival tvrdších elektronických žánrů (hardstyle, hardcore, hard dance,...). Začal jako jednodenní akce, od roku 2012 se koná vždy celý víkend. V letech 2003 - 2008 se konal pouze v Holandsku, od roku 2009 také v Austrálii a od roku 2015 i v Chile. Rekordní počet úšastníků byl 100 000 v roce 2016 na holandském Defqonu.

tumblr_mpfeu2atvl1ro7mezo1_1280.jpg

 

DOMINATOR

      Festival Dominator se koná od roku 2005 vždy na stejném místě v Holandsku (Eersel). Jedná se o jednodenní outdoor akci zaměřenou na různé subžánry hardcoru a hardstyle. Patří k největším tanečním akcím svého druhu s účastí kolem 20 000 fanoušků z různých zemí.

11144458_10153387204861550_8743610309905199648_o.jpg

 

DRUM SELECTA

      Drum Selecta byla především drum'n'bassová akce, jejíž první edice se konala v roce 2008 na louce v brněnském Jundrově. Tam se uskutečnila i většina dalších dílů. Drum Selecta začala na dvou stagích a postupně se rozrostla až na 7 stagů (poslední díl v roce 2013, který se konal v areálu Mariánského údolí a byl jako jediný dvoudenní). Krom d'n'b se na akci hrálo také tekno, electro, dubstep, hip hop, reggae a dub.

_d3r4639.jpg

 

EASTER RAVE

      Easter Rave je jednodenní německá halová party, která se koná každý rok na jaře. Poprvé se uskutečnila v roce 2010 jako velikonoční party rádiové stanice Technobase.FM. Akce tehdy začala na 3 pódiích a postupně se rozšířila na 5 stagů. Soustředí se zejména na dance, electro house, hardstyle a hardcore; na některých ročnících se hrál i trance nebo happy hardcore.

easter-rave-2013-techno-an-ostern.jpg

 

ELECTRIC DAISY CARNIVAL

      Electric Daisy Carnival, známý spíš pod zkratkou EDC, je jedním z největších rave festivalů na světě. Koná se každoročně jak na různých místech v USA (např. Las Vegas, Orlando,...), tak i v jiných zemích jako je Mexiko, Brazílie nebo např. Japonsko. První ročníky EDC se uskutečnily v Los Angeles už na začátku 90. let (1991 - 1993), následovala několikaletá pauza a od roku 1997 se již festival koná pravidelně. Aktuálně se jedná o třídenní akci s hudební produkcí na asi 10ti stagích s velkým žánrovým rozpětím (house, dubstep, trance, techno, d'n'b, hardstyle,...). Festival každoročně navštíví desítky tisíc lidí (v roce 2015 to bylo 400 000 návštěvníků během tří dnů).

edchalfway.jpg

   

ELECTRIC LOVE

     Electric Love je největší festival svého druhu v Rakousku. Podobně jako třeba český BfL je i toto poměrně mladý event - poprvé se Electric Love uskutečnil v roce 2013. Zatím se všechny ročníky konaly v přírodním areálu Salzburgring, kam v roce 2014 zamířilo asi 100 000 party people z různých zemí. Electric Love nabízí na asi 5ti stagích různé styly EDM, od dubstepu a různých subžánrů house po hardstyle, d'n'b a techno. 

 elf2013_030.jpg

 

ELECTRIC ZOO

      Víkendový elektronický festival Electric ZOO probíhá každoročně v New Yorku od roku 2009. Je to open-air akce s některými vnitřními pódii (pravidelně se hraje na celkem čtyřech stagích). Žánrově se akce dotýká stylů house, trance, techno aj.

ezoo2016_0903_190949_0509_pjm-1024x683.jpg

 

EXPLORATION FESTIVAL

     Exploration je český letní open-air zaměřující se na "harder styles". Jeho indoor protějšek je o něco starší podzimní Imagination. První ročník Exploration festivalu se odehrál o víkendu koncem června 2015 v areálu pískovny ve Starých Ždánicích. Druhý ročník se konal ve Svojšicích u Pardubic. Akce se hudebně soustřeďuje na d'n'b (hlavně neurofunk a crossbreed), hardstyle a různé odnože hardcore; 2016 byl dán prostor i hardtechnu a technu.

800x700-0-1-319-43604.jpg

 

HOSPITALITY

      Jedná se o mezinárodní klubovou/halovou tour britského labelu Hospital Records vydávajícího drum'n'bass (především liquid). První Hospitality se konalo roku 2001 v londýnském klubu Herbal a v dalších letech se akce rozšířila i do jiných měst a pak i zemí; od roku 2011 se Hospitality koná i v Praze na výstavišti Expo. Line-up je vždy složen z Hospital Records DJs (např. Camo & Krooked, London Elektricity, Metrik,...) a lokálních d'n'b interpretů. Label vydává také kompilace pod názvem Hospitality.

hospitality460pod.jpeg

 

HRADHOUSE

      HradHouse byla moravská open-air rave party. Poprvé se akce konala v roce 1998 v areálu u hradu Buchlov u Uherského Hradiště. House & techno party tehdy navštívila asi tisícovka lidí. Festival ale v průběhu let rostl, rozšířil své hudební zaměření o d'n'b a live elektronické projekty a počet účastníků se zvyšoval. Od roku 2001 se HradHouse konal pokaždé v Boskovicích u Brna. Poslední ročník proběhl v roce 2010.

274.jpg

 

IMAGINATION FESTIVAL

      První díl Imagination festivalu byl rozdělený na 2 části a uskutečnil se na jaře 2012 v garážích kongresového centra pražského Vyšehradu. Další ročníky se pak již konaly v hale na výstavišti (Holešovice, Letňany). Imagination je sesterská akce Exploration festivalu: taktéž se zaměřuje v prvé řadě na d'n'b, hardstyle a hardcore a okrajově bývá k poslechu i techno a hardtechno.

imag.jpg

 

LET IT ROLL

      Zkráceně LiR je největší český d'n'b event. Začal jako klubová party v roce 2003, poté se přesunul do prostředí pražských továren (např. Kolbenova) a v roce 2008 se poprvé konal Let it Roll open air. Několik ročníků se uskutečnilo ve Starých Ždánicích v pískovně Oplatil; s tím, jak festival rostl, se přesunul do areálu bývalých kasáren v Benešově, od roku 2015 se koná na letišti v Milovicích. Jak už bylo řečeno, Let It Roll je především drum'n'bassová akce (vystupují umělci hrající všechny subžánry d'n'b, od liquidu po crossbreed), ale hlavně v posledních letech jsou na LiRu k poslechu i jiné žánry, např. dubstep, hardcore či techno. Krom Let it Roll Open-air se každý rok koná i halový Let it Roll Winter na pražském Výstavišti.

liroa2015-1429122224.jpg

 

LOVE PARADE

      Love Parade byla vůbec největší světová technoparty. Poprvé se konala v Berlíně roku 1989 jako spontánní akce asi 150ti účastníků. V Berlíně se konaly i další ročníky až do roku 2003. Následující 2 roky se legendární free party Love Parade nekonala, po berlínském comebacku v roce 2006 se party přesunula do jiných německých měst (Essen, Dortmund,...). Love Parade byla specifická tím, že měla podobu street party/pochodu - konala se vždy přímo na městských ulicích a většina pódií byla pojízdná. Akce také hodně propagovala P.L.U.R. - byla proto vnímána i jako politická demonstrace. Žánrově dávala důraz hlavně na techno, house a trance, v 90. letech se hrál i rave, gabber a jungle. Rekordní počet návštěvníků byl v roce 2008 (1.6 milionu účastníků, 40 stagů). Naposled se Love Parade konala roku 2010 v Duisburgu. Důvodem ke zrušení party byla nehoda, při které bylo v panice vzniklé pádem několika lidí ze schodů ušlapáno 21 lidí a desítky dalších bylo zraněno.

loveparade_2010_duisburg_germany_2.jpg

 

LUMINOSITY BEACH FESTIVAL

      Největší světový trance open-air Luminosity se poprvé uskutečnil v roce 2007. Rodnou zemí tohoto eventu je Holandsko; jedná se o plážový festival, který se do roku 2012 konal v prostorách beachclubu Riche v Zandvoortu a poté v beachclubu Fuel (Bloemendaal aan Zee). Během tří dnů zazní na třech stagích různé podoby trancu včetně oldschoolu a tech trance.

maxresdefault.jpg

20130817front.jpg

 

MAGNETIC FESTIVAL

      Historie Magneticu se začala psát v roce 2012. Tato pražská halovka se koná 2x do roka (vždy v květnu a prosinci) na výstavišti Expo. Festival se zaměřuje na podstyly housu jako je bigroom, progressive či future; poslední edice nabídly k poslechu i trap. Hrají významní zahraniční DJs s rezidentním českým supportem. Magnetic festival je největší akce svého druhu v České republice.

e324g_d.ff50mfhq1-.jpg

 

MÁCHÁČ

     Mácháč festival je jediný český plážový rave open-air. Začal v roce 2000 čistě jako technoparty, postupně se rozrostl a aktuálně se na velké hlavní stagi a několika menších hrajou různé styly EDM: house (klasický i moderní odnože), trance, techno... Festival se koná každý rok u Máchova jezera ve městě Doksy. Od roku 2011 je Mácháč dvoudenní.

finlandia2.jpg

 

MASTERS OF HARDCORE

      Původně byl MOH label založený v roce 1995; od roku 1998 začal tento label pořádat vlastní halové festivaly na různých místech v Holandsku (pár dílů se konalo také v Německu či Švýcarsku). Jak už název napovídá, tento event se zaměřuje hlavně na různé odnože hardcore techna (klasický hardcore, early hardcore, frenchcore atd.), ale dává prostor i jiným "harder styles", zejména hardstylu.

masters-of-hardcore-20-years-of-rebellion.jpg

 

 

 

 

 

 

MAYDAY

     Mayday patří mezi nejznámější a největší halové technoparty vůbec. Jeho historie se začala psát v roce 1991, kdy se tato akce poprvé konala v Berlíně. Do roku 2000 event vystřídal jako místo konání různá německá města a na přelomu milénia se poprvé konal v polských Katowicích (tam se posledních několik let koná pravidelně; několikrát bylo Mayday i v Budapešti). Žánrové rozpětí je od samého začátku až doteď velmi pestré (techno, house, trance, harder styles,...), obvykle se hraje na 2 - 3 pódiích. Festival je jednodenní. 

maydayvisual1_1.jpg

 

MONEGROS DESERT FESTIVAL

     Monegros je druhá největší akce svého druhu ve Španělsku. Jedná se o open air zaměřený především na techno a jeho různé subžánry, ale narozdíl od festivalu Aquasella je jen jednodenní a také dává prostor i jiným žánrům (např. housu nebo d'n'b). Produkce probíhá obvykle na 4 - 5 scénách a každý rok party navštíví desítky tisíc lidí. Monegros festival je jedinečný svým prostředím - jak už název napovídá, koná se na polopoušti. Poprvé se tato pouštní technoparty konala roku 1994.

1280px-monegros_desert_festival_-_vista_general.jpg

 

NATURE ONE

     Nature One je jeden z největší německých open-airů. První ročník se konal v roce 1995 a už tehdy jej navštívilo kolem 13 000 ravers. Od roku 1996 se akce začala konat 2x ročně, z toho jedna edice s podnázvem Water World jako pool party a od roku 1997 je Nature One open-air vícedenní (2 - 3 dny). Od počátku až dosud se tato monstrózní akce koná v areálu bývalé raketové základny Pydna. Hudebně pokrývá téměř všechny styly elektronické hudby od housu a techna až po hardcore.

natureone2017_c1_mim80pr.jpg

 

ORION HALL

     Tato akce by se dala označit jako "sestra" Apokalypsy. Orion Hall byla podobně jako Áčko brněnská indoor technoparty, která byla poprvé uspořádána taktéž v roce 1999. Sem tam měnila místo konání: konala se na brněnském Výstavišti, v Bobycentru, či v areálu bývalé slévárny v Brně-Slatině. Jeden díl se uskutečnil i v Ostravě. Obvykle se hrálo na 1 až 2 stagích, na posledním díle na 3. "Orionka" byla zaměřena čistě na techno, jedinou výjimku tvořili Prodigy, kteří vystoupili jako headlineři na Orion Hall 2005. Poté následovala pauza a vzápětí comeback v roce 2008, kdy se krom techna hrál i hard trance. Od té doby se už žádný další díl neuskutečnil.

2002_orion_hall-014.jpg

 

PIG FEST

     Pig Fest byla česká party zaměřená hlavně na techno a d'n'b. Obvykle byla dvoudenní a konala se na různých místech v Čechách. První díl byl asi v roce 2004. Dlouho šlo o halovku, která se nejvíckrát uskutečnila v Plzni (DVD Club, KD Peklo, kino Elektra, garáže pod mostem Milénia,...), v roce 2009 se pak konal první Pig Fest Open-air na letišti v Rokycanech. Pod širým nebem se konal také následující ročník v přírodním areálu u Příchovic. To byl však také zároveň poslední open-airový Pig Fest a úplně poslední díl tohoto eventu se uskutečnil r. 2013 v Pardubickém Ideonu.

pig_fest_1.jpg

 

PLEASURE ISLAND

     Původem holandský multižánrový elektronický open-air. V České republice se konaly 2 ročníky: roku 2010 ve festivaparku Hradec Králové na 7mi stagích a v roce 2011 v Roudnici nad Labem dokonce na 9ti stagích. V obou případech šlo o jednodenní akci. Škála hudebních stylů se pohybovala od různých subžánrů housu (electro, progressive, tech-house) přes trance a techno až po hardstyle a hardcore. Žádné další ročníky se od té doby v Česku nekonaly, v Holandsku se nicméně Pleasure Island koná dodnes.

100.jpg

 

QLIMAX

     Qlimax je další z řady velkých festivalů tvrdší elektronické hudby. Tato holandská halová party se tedy zaměřuje na hardstyle, hardcore, ale také např. hard trance a koná se každý rok od r. 2000. Od začátku se jedná o jednodenní akci; místo konání se několikrát měnilo (Eindhoven, Amsterdam, Heerenveen,...), avšak od roku 2003 se Qlimax pravidelně koná na stadionu GelreDome v Arnhemu. 

15110495_10154579214251550_4067270882405284754_o.jpg

 

RUHR IN LOVE

     Ruhr In Love je sice pouze jednodenní festival, ale co do velikosti je to největší rave open-air v Německu a možná i v Evropě - běžně se hraje na více než 30ti pódiích. K poslechu bývají různé styly EDM, od těch mainstreamových jako je trance, hands-up nebo třeba trap až po ty nejtvrdší undergroundové, jako např. hardcore nebo tekno; největší zastoupení má však techno a house. Tento event se koná každoročně od r. 2003 a jeho návštěvnost, která začala na zhruba 20 000 party people se nyní pohybuje kolem 50 000 návštěvníků. Každý rok se koná ve městě Oberhausen.

topimage_02.jpg

 

SENSATION

     Sensation je původem holandská jednodenní halová party, která se pak ale začala konat v různých městech a zemích světa, včetně Prahy (konkrétně v letech 2012 a 2013 v O2 Areně). První ročníky (r. 2000 a 2001) se konaly jako jedna akce pod souhrnným názvem Sensation, v dalších letech již byla party rozdělena podle stylů na Sensation White (klasický trance, electro a progressive house) a Sensation Black (hard trance, hardstyle, hardcore, ale také techno). Je to snad jediná party svého druhu, kde je povinný dresscode - na Sensation White musí přijít party people v bílém, na Sensation Black v černém. Tato skutečnost je některými kritizována, jinými vychvalována jako jeden z prvků, které se podílejí na celkové atmosféře party.

crowd.jpg

maxresdefault.jpg

 

SLOVTEK

     SlovTek je (byl?) největší slovenský teknival. Poprvé se konal v roce 1999 a podobně jako u jiných teknivalů mockrát měnil místo konání a sem tam i název. Ačkoliv jde asi o nejzásadnější slovenskou party co se týče freetekna, nejsou o ní na internetu skoro žádné informace a já bohužel na této party ani jednou nebyla, takže nic nevím... 100% se SlovTek konal v r. 2013 a nejaktuálnější zmínka o této free party je z roku 2015, kdy byla zrušena policií dřív, než začala...

maxresdefault.jpg

 

SPACE PIKNIK

     Space Piknik (nebo Space Picnic) je významný český teknival, dá se říct "mladší bráška" CzechTeku. Poprvé se pravděpodobně konal roku 1995 a za jeho vznikem stojí zejména legendární český soundsystem Cirkus Alien, který spolupořádal i první CzechTeky. Podle toho co lze dohledat na internetu, se Space Piknik opakovaně uskutečnil v Krásně a naposledy v roce 2016. Po skončení CzechTeku jej částečně nahradil jako každoroční velká tekno free party, na které se podílejí nejvýznamnější české soundsystémy.

dscf5331.jpg

 

SUMMER OF LOVE

     Zkráceně SOL byl jeden z nejvýznamnější českých rave open-airů. Ve svých začátcích byl festival dvoudenní a byl pojat jako free party. Poprvé se uskutečnil v roce 1997 a účastnilo se ho asi 800 ravers. Party se postupně zvětšovala co do počtu účastníků, v roce 2000 byla však zkrácena na jeden den a z důvodu zvýšení finančních nákladů na pořádání festivalu se začalo vybírat vstupné. Co se týče hudby, hrálo se především techno, ale sem tam byly k poslechu i jiné styly, např. house, electro nebo d'n'b. Místo konání se v průběhu let měnilo (areál ve Svojšicích, pláž Máchova jezera, pardubické dostihové závodiště). Poslední Summer Of Love festival se konal v roce 2009.

29.jpg

 

SUMMER SESSION

     Summer Session je český open-air, který měl premiéru v roce 2005 a většina ročníků se konala u Žďákovského mostu. První ročník byl čistě techno party, na dalších edicích přibyly další stage a taky další styly (konkrétně d'n'b a house). Od roku 2008 je akce dvoudenní a dává se více prostoru hardtechnu. V roce 2015 festival změnil místo konání (Bytíz u Příbrami) a stal se free party. Zatím poslední Summer Session open-air proběhl v roce 2016 - 2017 se akce poprvé uskutečnila indoor v litoměřickém Cloud clubu a to pouze ve stylu techno/hardtechno.

foto_ss5_01.jpg

 

SVOJŠICE

      Tento festival dostal své jméno podle místa, kde se od samého začátku koná - v přírodním areálu ve Svojšicích u Pardubic. Poprvé se tato party uskutečnila v roce 2001 a dodnes za ní stojí český techno DJ Džejár. Akce je zaměřená zejména na techno a jeho různé odnože, ale na ostatních stagích (celkem bývají 2 - 4) se hraje např. i house, d'n'b a jeden ročník nabídl k poslechu a tanci i hardstyle a hardcore.

photo00139.jpg

 

SYNDICATE

     Syndicate je velká jednodenní německá halovka, zaměřená na tvrdou elektronickou hudbu - hardcore, hardtechno a hardstyle (3 pódia). Koná se každý rok od roku 2007 pokaždé na tom stejném místě ve městě Dortmund. 

maxresdefault.jpg

 

ULTRA MUSIC FESTIVAL

     Ultra Music Festival (UMF) se podobně jako EDC řadí mezi největší současné světové rave open-airy. V roce 1999 začal tento event jako jednodenní beach party v Miami (cca 10 000 návštěvníků) a jak rostl, musel několikrát změnit místo konání. Od r. 2007 se koná i v jiných zemích světa (Argentina, Jižní Korea, Chorvatsko, Jihoafrická republika,...). Zároveň je UMF od roku 2007 vícedenním festivalem (nejdřív byl rozšířen na 2, pak 3 dny a v roce 2013 se k příležitosti 15. výročí své existence konal 2 víkendy a dosáhl rekordní účasti 300 000 návštěvníků). Žánrově se UMF zaměřuje hlavně na různé subžánry housu, techna a trance, okrajověji nabízí i d'n'b, dubstep nebo třeba hip hop.

umf2018_v1.jpg

   

UNIQUE FESTIVAL

     Český Unique Festival začal (asi) v roce 2013 jako malá klubovka zaměřená na progresivní odnože house music a v létě ještě téhož roku se poprvé konal jako open-air v areálu Vostrov v Mnichově Hradišti (později se přesunul do domovské Mladé Boleslavi; některé indoor edice se konaly i v České Lípě). Fesťák takřka vždy nabízí 2 stage: na hlavním pódiu už zmíněné moderní podstyly housu a na vedlejším pódiu zastupuje undergroundovou EDM techno. Akce se koná několikrát do roka jak formou klasického open-airu, tak i jako halovka, menší klubová party nebo dokonce cruise party (můžeme i pozorovat drobné změny v názvu - Unique House Festival, Unique Hall Festival, Unique Boat Festival atd.).

11059626_824901214231159_864174834037889463_o.jpg

 

THUNDERDOME

     Jedná se o původem holandskou halovou party soustředící se na různé formy hardcoru; zároveň to byla první větší akce tohoto druhu. Poprvé se konala v roce 1992 (a koná se až doteď s celkem 2ma pauzami: 1999 - 2001 a 2012 - 2017; od roku 1993 vychází stejnojmenné CD kompilace). V 90. letech byl na této party ke slyšení zejména tzv. early hardcore a happy hardcore, později s vývojem celého žánru přibyly i novější formy HC tak jak je známe z dnešních dní. Krom Holandska se Thunderdome několikrát konal taky v Německu, Belgii, Španělsku, Švýcarsku, Austrálii a Itálii.

thunderdome-2005.jpg

maxresdefault.jpg

 

TIME WARP

     Time Warp je velká německá techno halovka konající se od roku 1994. Za dobu své existence se uskutečnila v různých německých městech, jednou ve Vídni a v roce 2005 v Průmyslovém Paláci pražského výstaviště, ale od roku 2007 se koná každý rok pravidelně v německém Mannheimu. Party je vždy jednodenní, aktuálně se hraje na 6ti pódiích a to zejména klasické moderní techno a minimal.

photo-company-44.jpg

 

TOMORROWLAND

     Tomorrowland se vedle EDC a UMF řadí k největším světovým elektronickým festivalům svého druhu. Aktuálně se koná 2 víkendy, nabízí produkci na cca 15ti stagích a rekordně ho navštívilo 400 000 raverů. Festival se poprvé uskutečnil roku 2005 a jeho domovskou zemí je Belgie, kde se také každý rok koná. Párkrát se tento open-air odehrál také v Brazílii a v USA pod názvem TomorrowWorld. Hudebně jde o velmi pestrý event: ke slyšení jsou prakticky všechny formy housu, trance včetně psy, různé subžánry dancu (hands-up i eurodance), techno, hardstyle, hardcore, dubstep, trap i d'n'b.

tomorrowland-10.jpg

 

TRANCE FUSION

     Ačkoliv Trance Fusion "fungovala" pouze 4 roky, stala se jednou z největších českých akcí zaměřených na trance. Konala se několikrát do roka (za 4 roky tedy celkem 15x) a na různých místech, např. v pražském klubu Mecca, v SaSaZu, v Incheba Areně, jednou také v Ministry Of Fun v Banské Bystrici na Slovensku, ale ve své největší podobě v Průmyslovém Paláci v Praze. Hrály se všechny podstyly trance - hlavně uplifting, vocal a tech-trance, ale taky progressive, oldschool a okrajově i psy trance. Poprvé se tato party uskutečnila v roce 2011, naposledy v roce 2015, kdy se hrálo na třech stagích.

img00071.jpg

 

TRANSMISSION

     Transmission je aktuálně největší česká trance party. Tato halovka měla svou premiéru v roce 2006, kdy se konala v T-Mobile Areně, od roku 2007 se pak začala pravidelně konat v O2 Areně. Event se koná vždy jen jeden den na jedné stagi, na níž vystupují TOP světová trance jména; Transmission je pověstná také pro vizuální stránku celé show. I zde se hraje především uplifting trance, k poslechu však bývá i tech-trance, progressive či psy.

tr001_ms1.jpg

 

X-MASSACRE

     X-Massacre je největší česká halová tekno party. Svůj název dostala podle toho, že se vždy koná v prosinci před Vánoci. Poprvé se party konala roku 2004 v hale Harfa v pražských Vysočanech, v roce 2007 se uskutečnila v budově závodiště Velká Chuchle a potom se až do roku 2013 konala v hale Kolbenova. Od r. 2013 bývá na výstavišti Expo v Holešovicích. X-Massacre od samého začátku nabízí k poslechu krom tekna také hardcore a d'n'b, na některých ročnících bylo ke slyšení i techno a electro. Někteří příslušníci freetekno scény party kritizují, protože se nedrží DIY principu.

02.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář