Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fashion

30. 11. 2016

     Většinu ravers byste na ulici podle oblečení neidentifikovali, rave jako subkultura nicméně svůj typický styl oblékání má. Primárně jde o vyjádření sounáležitosti (proto se rave oblečení nosí ve větší míře na akcích) a originalitu, některé prvky techno módy ale mají určitý (i praktický) význam. Různé styly EDM se od sebe v typickém oblečení více či méně liší, především co se týče motivů na různých částech oděvu, korespondujících s charakterem určitého stylu.

     Na přelomu 80. a 90. let byly v rave hnutí oblíbené teplákové nebo šusťákové soupravy Adidas (většinou z druhé ruky), které pak nosili hlavně gabbers - vyznavači hardcoru. Ti dost často měli taky holé hlavy nebo ultra krátké sestřihy (ženy či dívky vyholené pouze boky a zátylek hlavy, vlasy na temeni ponechány dlouhé a stažené do culíku nebo zapletené v copu). Britští acid house/techno ravers - tzv. "kandi kids" nebo "PLUR warriors" - začali nosit neonově zářivé barvy, zvířecí motivy (tygrování, leopardí vzor, zebří pruhy apod.), kožešinové návleky na ruce a nohy, pestrobarevné korálky (převzaté od hippies) nebo indiánské čelenky. Typickým doplňkem se stal vějíř kvůli vzduchu v klubech bez klimatizace, lightsticky pro umocnění vizuálního zážitku a dudlík zamezující nepříjemnému dření zubů o sebe po užití extáze.

3ced53ffe22aad058d0ef04cde204cd9.jpg21.jpga5b06ccdf4e03bdd057d18601569477e.jpg151fe8d5f7b0f01cbe89dc7faa82012f.png

     Hodně se nosí kalhoty do zvonu - to je další prvek převzatý z módy hippies, který se objevil už v 70. letech na diskotékách. Disco se však podřizuje tomu co je in, aby bylo stále v kurzu a to i v oblíkání, takže jakmile byly zvony a afra out, nosit se přestaly. Ochranka mnohých britských disco klubů dokonce neumožňovala vstup na party "špatně oblečeným". I to je jeden z důvodů, proč je techno styl tak extravagantní; chce se dát najevo nepřizpůsobivost trendům a "right to party" ať už mám na sobě cokoliv. Přebírá tak i něco z punkové módy: okované náramky, pásky, obojky a obarvené vlasy nagelované do číra nebo bodlin.

     Technaři dále často nosí rukavice, různé roušky či masky, batohy v podobě plyšových zvířat, LED oblečení i doplňky, kontaktní čočky, výrazný a originální make-up (i u mužů), piercingy, tetování; technařky - ženy GO GO oblečky. Praktické využití mají sluneční brýle (někdo má citlivé oči a nemusí mu tak dělat dobře laser show), potítka a tašky "ledvinky", které nepřekáží při tanci a ty nejpotřebnější věci se do nich vejdou.

5deccbf5a3.jpg13020_5_6ltda3oba.jpgl_22cc214357dc42adb99c8ed77ead8476.jpg

     Svůj vlastní styl oblečení má tekno scéna. Teknaři nosí spíš tmavé barvy jako je černá, šedá, tmavě modrá nebo khaki. Typicky se na free scéně nosí mikiny s kapucí, kšiltovky a maskáčové kapsáče; z účesů jsou často k vidění dready nebo číro.

vvr14aa69_czek02.jpga040803_miz_czechtek3_v_v.jpg

 

Přikládám odkazy na e-shopy s rave oblečením. Co tam nenajdeš, uklohni DIY nebo si nech ušít, potisknout atd. ;-). Některé uvedené e-shopy nejsou zaměřené vyloženě na rave oblečení, ale dá se tam najít pár zajímavých kousků v tomto stylu (v tomhle směru můžu doporučit třeba i značky PunkyFish, Ed Hardy, Smog, Fishbone nebo Diesel). Nejznámější technoshop, který měl v Česku dokonce 2 kamenné pobočky - německý Deecom se značkou Amok - už bohužel není...

Tyto e-shopy nabízí z 95% spíš oblečení na diskotéky a fancy večírky, ale i tam se dá něco vybrat (spíš pro baby):

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

gеt nоw #

(PeterKix, 4. 9. 2022 19:45)

Best onlіnе саsіno
Bіg bоnus аnd Frееsріns
Spоrt bеttіng аnd pоkеr

go now https://tinyurl.com/yckrs5ht